Zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole.
Krzywe Koło to niewielka miejscowość na turystycznym szlaku Żuław Gdańskich. Tuż przy drodze stoi mały gotycki kościół, filia parafii w pobliskich Koźlinach. W XIV wieku powstała tutaj drewniana kaplica, która w XV wieku została rozbudowana. Od połowy XVI do 1945 roku wieku kościół należał do protestantów.
Bliskie powiązania z bogatym, siedemnastowiecznym Gdańskiem sprawiły, że do dziś wnętrze kościoła kryje prawdziwe skarby barokowej sztuki. W świątyni zachowało się pełne, barokowe wyposażenie kościelne pochodzące z 1687 roku.
Od 2015 roku przy wyposażeniu kościoła prowadzone są prace konserwatorskie. Ofiarność parafian oraz dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Konserwatora w Gdańsku, Marszałka Województwa Pomorskiego i Gminy Suchy Dąb pozwoliły na poddanie konserwacji ołtarza, ambony i polichromowanych ław w zachodniej i południowej części kościoła.
Dzięki staraniom pracującego zespołu konserwatorskiego: Aleksandra Sobczyk, Beata Myśliwiec, Krzysztof Krajewski, śp. ks. proboszcza Krzysztofa Zdrojewskiego nawiązano współpracę z Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków Kultury (Deutsch - Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz), która od 2018 wspiera konserwację cennego wyposażenia ze środków Republiki Federalnej Niemiec.
W 2018 roku współpraca z DPS zaowocowała konserwacją portretów prorokiń w zaplecku ław na południowej ścianie kościoła, w 2019 wykonano I etap prac przy dużym zespole Ław Apostołów na ścianie północnej - odsłonięto spod przemalowań rzadkie, pietystyczne inskrypcje z czasu formowania się protestantyzmu, piękne przedstawienia biblijne oraz bogate florystyczne dekoracje.
Działania konserwatorskie koordynuje obecny ks. proboszcz Michał Ratajski. W styczniu 2021 zakończono II etap prac przy Ławach Apostołów i do kościoła powróciło po konserwacji osiem obrazów przedstawiających Chrystusa Mundi i siedmiu z dwunastu Apostołów, podniebie Ławy z chmurkami w płycinach i naprawione siedziska.
Już dziś, pomimo, że wiele jeszcze zostało do zrobienia, kościół w Krzywym Kole odzyskuje swoje piękno i staje się „punktem obowiązkowym” na turystycznym szlaku Żuław Gdańskich.