Nowy numer 48/2023 Archiwum

Nie żyje ks. kan. Bernard Zieliński - uroczystości pogrzebowe

Po długiej i ciężkiej chorobie w piątek 29 stycznia w 81. roku życia i 57. roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Bernard Zieliński, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie.

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego odbędą się w czwartek 4 lutego br. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie. Pogrzeb rozpocznie się od bramy cmentarza oliwskiego bezpośrednio po Mszy świętej.

W przededniu w środę 3 lutego br. o godz. 17.30 nastąpi wprowadzenie trumny do kościoła parafialnego, o godz. 18.00 Msza święta parafialna pod przewodnictwem abp. seniora Sławoja Leszka Głódzia, o godz. 20.00 różaniec, a o godz. 20.30 Msza święta celebrowana przez kapłanów Dekanatu Gdańsk-Wrzeszcz, kapłanów współpracowników, kapłanów pochodzących z parafii oraz kapłanów pielgrzymujących ze śp. ks. Bernardem do Częstochowy zakończona Apelem Jasnogórskim.

Zapraszając do udziału w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. kan. Bernarda Zielińskiego polecamy Go Miłosiernemu Bogu w naszych modlitwach.

Requiescat in pace!


Bernard Zieliński urodził się 30 marca 1940 r., w Brusach, w rodzinie Mariana i Stanisławy zd. Stryjewskiej. Ochrzczony został w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Brusach 10 kwietnia 1940 r. Przez cały czas okupacji do roku 1945 przebywał z matką i bratem u stryjecznego dziadka - ks. kan. Bernarda Grüninga, proboszcza parafii w Brusach. W tym czasie jego ojciec był w niewoli niemieckiej. Po zakończeniu wojny osiedlili się w Sopocie. Naukę w Szkole Podstawowej w Sopocie Bernard rozpoczął w 1947 r. W 1952 roku został ministrantem w kościele pw. św. Michała Archanioła w Sopocie. W 1954 r. rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości 24 sierpnia 1958 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Gdańsku-Oliwie.

Święcenia diakonatu przyjął 19 marca 1964 r., natomiast święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1964 r. z rąk bp. Edmunda Nowickiego w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Posługę kapłańską jako neoprezbiter rozpoczął w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu. Od 1 sierpnia 1968 r. do 7 września 1970 r. pełnił funkcję kapelana bp. Edmunda Nowickiego. Następnie do 30 czerwca 1973 r. odbywał studia stacjonarne z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Z dniem 1 lipca 1973 r. został mianowany diecezjalnym duszpasterzem akademickim przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu. 15 sierpnia 1973 jako wikariusz parafii pw. św. Mikołaja w Łęgowie skierowany został do pracy duszpasterskiej w kościele pw. św. Wawrzyńca w Różynach. Następnie w okresie od 3 stycznia 1978 r. do 1 września 1982 r. był wikariuszem a później pomocą duszpasterską w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu, pełniąc funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego. Od 1 września 1982 r. rozpoczął posługę wikariuszowską w parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku-Przymorzu.

Dekretem Biskupa Gdańskiego z dniem 1 września 1985 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie. Urząd proboszcza pełnił do 13 kwietnia 2015 r. Od tego czasu, jako proboszcz senior, mieszkał przy plebanii, pomagając na miarę swoich możliwości w parafii. Od listopada 2016 r. ze względu na stan zdrowia przebywał w Centrum Pomocowym Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Gdańsku-Przymorzu.

W uznaniu za zasługi, w szczególności za zaangażowanie w coroczną Gdańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, arcybiskup metropolita gdański 22 czerwca 2001 r. mianował księdza Bernarda kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej przy kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu. 

W swoim podaniu składanym do seminarium napisał: „Od najmłodszych lat moim gorącym pragnieniem było zostanie kapłanem”, co niewątpliwie wyrażało się w latach  pracy i posługi duszpasterskiej także jako obrońcy węzła małżeńskiego w Biskupim Sądzie Duchownym, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, duszpasterza młodzieży, Kapelana Wspólnoty Gdańskiej Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, duszpasterza pracowników wodociągów oraz wicedziekana dekanatu Gdańsk-Wrzeszcz.

Ostatnie lata swojego życia ksiądz Bernard zmagał się z doświadczeniem cierpienia i choroby.

Ksiądz kanonik Bernard Zieliński zmarł w 57 roku kapłaństwa, 29 stycznia 2021 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama