W niedzielę 31 stycznia w kościele pw. św. Barbary w Gdańsku została odprawiona Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, która zainaugurowała działalność Duszpasterstwa Tradycji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.
Mszy św. przewodniczył ks. Rafał Dettlaff, duszpasterz wspólnoty. - Dzięki dobroci i miłości Boga możemy dziś dziękować za Jego hojność, za oficjalne uznanie zgromadzonej tu wspólnoty Kościoła jako jednej z grup wiernych, którą Kościół chce otaczać swoją troską. Biskup nadał ramy naszej działalności formacyjnej i duszpasterskiej poprzez przygotowanie i zatwierdzenie statutów Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w archidiecezji gdańskiej - mówił kapłan.
- Ta liturgia w swoim zasadniczym kształcie istniała już ok. VI w., skodyfikowana została na Soborze Trydenckim i obowiązywała w Kościele aż do Soboru Watykańskiego II. Sprawowanie Mszy św. w formie rytu rzymskiego nigdy nie było w Kościele zabronione. W czasie Soboru Watykańskiego II zmieniły się księgi liturgiczne, a wtedy była tendencja, by liturgia była bardziej zrozumiała dla ludzi - tłumaczy ks. Dettlaff.
Kilkanaście lat temu wierni i kapłani pragnący korzystać z Mszy św. trydenckich zaczęli gromadzić się we wspólnocie Gdańskiego Środowiska Tradycji Katolickiej. W jej ramach działają obecnie grupa ministrantów, schola, wspólnota rodzin, wspólnota akademicka oraz róża różańcowa.
Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej gromadzi się przy parafii pw. św. Barbary w Gdańsku, jednak Msza św. w nadzwyczajnym rycie odprawiana jest również w kilkunastu kościołach archidiecezji.
Więcej na ten temat w 5. numerze "Gościa Gdańskiego" na 7 lutego. Przydatne informacje można znaleźć na www.versusdeum.pl i profilu "Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej" na Facebooku.