GN 19/2022 Archiwum

Gdański IPN z książkami dla nauczycieli

Od 3 lutego wszyscy uczący historii mogą wzbogacić swój księgozbiór o publikację "Pomorscy ojcowie niepodległości". Bezpłatne książki są rozdawane w gdańskiej siedzibie instytutu.

W związku ze zbliżającą się 101. rocznicą zaślubin Polski z morzem pracownicy placówki postanowili przekazać nauczycielom bezpłatną publikację edukacyjną, przygotowaną przez Oddział IPN w Gdańsku. Jest to wznowienie wydanej rok temu książki. Publikację "Pomorscy ojcowie niepodległości" oraz okolicznościowe opaski związane z rocznicą zaślubin Polski z morzem można odbierać w holu siedziby IPN w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 216, od poniedziałku do piątku w godz. 9-14. - Przygotowany i wydany materiał edukacyjny pt. "Pomorscy ojcowie niepodległości. Historia i pamięć" to minisłownik biograficzny ponad 30 wybitnych polskich patriotów działających na rzecz niepodległości i polskości Pomorza od końca wieku XIX oraz polskich gdańszczan w Wolnym Mieście Gdańsku - informuje Jan Hlebowicz z gdańskiego IPN.

Wydawnictwo jest interaktywne, połączone z audycjami Radia Gdańsk poświęconymi tym postaciom. Można znaleźć je w książce w karcie pamięci, a także posłuchać ich, skanując kody QR znajdujące się przy tekstach. W książce zawarto biogramy wybitnych pomorskich księży - ks. Feliksa Bolta, ks. Józefa Wryczy oraz sylwetki pomorskich duchownych - męczenników II wojny światowej. Pojawiają się także opisy postaci gen. Józefa Hallera, adm. Józefa Unruga, Józefa Wybickiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego, a także Alfa Liczmańskiego, Brunona Zwarry czy Antoniego Lendziona. Teksty wprowadzające napisali Krzysztof Drażba i Adam Chmielecki. Przez dwa lata dziennikarki, dokumentalistki radia, pracowały nad audycjami, które złożyły się na dodatkowy materiał umieszczony w publikacji.

Przedstawiciele instytutu przygotowują się również do zbliżającej się rocznicy zaślubin Polski z morzem. 10 lutego w Pucku delegacja z Gdańska złoży kwiaty pod pomnikiem gen. Hallera, pod tablicą ku pamięci Antoniego Miotkego oraz na grobie zasłużonego działacza niepodległościowego Teofila Banieckiego.

Natomiast w terminie 2-8 lutego odbędzie się internetowy quiz wiedzy o pomorskich ojcach Niepodległej. Wszyscy jego uczestnicy otrzymają nagrody, a troje zwycięzców - dodatkowe upominki książkowe. Link do konkursu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama