To najbardziej wysunięta na północ placówka saletynów. Posługę rozpoczęli rok po zakończeniu II wojny światowej. Od ponad 50 lat gromadzą się tutaj czciciele „Pięknej Pani”.
W sierpniu 1946 r. administrator apostolski diecezji gdańskiej ks. Andrzej Wronka powierzył saletynom posługę w Sobieszewie. Stał tam wówczas drewniany, dużo mniejszy niż obecnie, poewangelicki kościół. – Z początkiem 1947 r. do życia powołana została parafia pw. MB Saletyńskiej – mówi ks. Maciej Kucharzyk MS, proboszcz parafii w Gdańsku-Sobieszewie.
5 października 1947 r. świątynia została poświęcona przez prowincjała ks. Michała Kolbucha. W sierpniu 1961 r., z inicjatywy ks. Wincentego Bugiela, ówczesnego proboszcza, przybyła tu niezwykła figura – Matki Bożej Płaczącej. Podobizna Maryi przedstawia pierwszą fazę Jej objawienia w La Salette we Francji, gdzie ukazała się, płacząc, z zakrytą dłońmi twarzą i łokciami opartymi o kolana. Rzeźba sprowadzona została z Dębowca, najbardziej znanego w Polsce miejsca kultu MB Płaczącej. Od początku wierni otaczali ją szczególnym kultem jako słynącą łaskami. – On jest wciąż żywy. Każdego roku w wakacje odwiedza nas wielu turystów.
Niektórzy znają La Salette, gdzie miały miejsce objawienie Matki Bożej i rozmowa z młodymi wizjonerami – 15-letnią Melanią i 11-letnim Maksyminem. Inni pierwszy raz się z nim spotykają, bo bardziej znane są im Lourdes czy Fatima – podkreśla proboszcz. Figura znajdująca się w Sobieszewie została wykonana z drewna dębowego w 1926 r. z okazji 80. rocznicy objawienia. Kiedy 22 lutego 1986 r. w kościele wybuchł pożar, który doszczętnie zniszczył świątynię, figurę udało się uratować. – Została wyniesiona w stanie nienaruszonym – dodaje ks. Kucharzyk. Po pożarze wspólnota parafialna musiała zmierzyć się z nową rzeczywistością. W 1989 r. rozpoczęła się budowa nowej świątyni. Proces miał potrwać kilka lat, dlatego dla zachowania możliwości sprawowania Mszy św., nabożeństw i głoszenia katechezy nieopodal obecnego kościoła powstała wolnostojąca kaplica.
– Mogła pomieścić ok. 150 wiernych i była miejscem spotkań i wspólnej modlitwy – podkreśla proboszcz. Na nowy kościół trzeba było poczekać kilka lat. Świątynia została poświęcona przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, ówczesnego metropolitę gdańskiego, 5 października 1997 roku. – Od tamtego czasu stale ją upiększamy. Zaczęliśmy, oczywiście, od wyeksponowania figury Matki Bożej Saletyńskiej, najpierw w bocznej kaplicy Miłosierdzia, a po kilku latach przenieśliśmy ją do prezbiterium, obok tabernakulum. Tutaj stanęła na ok. 3-metrowym podwyższeniu, by oczy wszystkich wchodzących do kościoła skupiały się właśnie na niej – wyjaśnia proboszcz. Przez lata udało się m.in. wyłożyć posadzkę, zainstalować ławki oraz piękny witraż ukazujący Siedem Boleści Matki Bożej. – W planie na ten rok mamy nowe prezbiterium, bo obecne pamięta jeszcze czasy budowy kościoła – dodaje ks. Kucharzyk.
W parafialnym kalendarium kolejną ważną datą był rok 2003. Erygowano wówczas sanktuarium Matki Bożej Salentyńskiej. Cztery lata później – 5 sierpnia 2007 r. – figura została ukoronowana koronami papieskimi. Parafia liczy ok. 3 tys. wiernych. – W życiu naszej wspólnoty wyszczególnić można dwa ważne wydarzenia związane z Matką Bożą Płaczącą. Na przełomie lipca i sierpnia zawsze wspominamy rocznicę koronacji figury. Jest to czas rekolekcji z dobrym słowem, ze świadectwami wiary osób świeckich, a także wieczornymi spotkaniami, gdy odśpiewujemy m.in. Apel Jasnogórski. Oprócz naszych parafian w kościele gromadzą się również turyści – mówi proboszcz. Drugim ważnym wydarzeniem jest odpust, który przypada w 4. niedzielę września.
– Związany jest z objawieniem Maryi we francuskich Alpach, które miało miejsce 19 września 1846 roku. Przybywa do nas wówczas wiele osób, by oddawać swoje sprawy Matce Bożej. Niektórzy przychodzą, aby się wypłakać i powierzyć Jej swoje trudności. Inni proszą o uzdrowienie, nie tylko to fizyczne, ale i duchowe. Proszą o nawrócenie, powrót do wiary, porzucenie uzależnień – wyjaśnia ks. Kucharzyk. Proboszcz dodaje, że mimo pandemii parafia stara się żyć dawnym rytmem. – Oczywiście brakuje nam spotkań twarzą w twarz, ale dzięki przekazowi internetowemu i transmisji online możemy być z wiernymi. Cały czas szukamy także nowych pomysłów i rozwiązań, by to nasze wspólnotowe życie nie zagasło – podkreśla.
Zapraszamy
Parafia Matki Bożej Saletyńskiej
ul. Piesza 1, 80-680 Gdańsk
www.sobieszewo.saletyni.pl
Porządek Mszy św.: pon.–sob.: 7.00, 18.00 (lipiec–sierpień o 19.00); niedz.: 8.15, 10.15, 11.30, 18.00 (lipiec–sierpień o 19.00).
Odpust: 4. niedziela września.