Nowy numer 23/2023 Archiwum

Lekcje historii od gdańskiej fundacji

Edukacyjny projekt Fundacji "Skrzydła" to związane z II wojną światową filmy z udziałem przewodników i rekonstruktorów w historycznych lokalizacjach Pomorza. Wkrótce pojawią się w internecie i zostaną przekazane do pomorskich szkół.

Pomysł na filmowe spojrzenie na historię jest kontynuacją projektu przeprowadzonego przez organizację w 2019 roku. Wówczas nosił on nazwę "Patriotyzm - Historia i Przyszłość". Został zrealizowany na terenie województwa pomorskiego w 30 placówkach edukacyjnych. Chodziło o przybliżenie pojęcia patriotyzmu, widzianego z jednej strony oczami bohaterów wojennych, a z drugiej strony - tych młodych ludzi, których pociąga odtwarzanie i kultywowanie historii. Pojawili się więc w nim m.in. harcerze czy rekonstruktorzy.

Potem jednak nastały miesiące pandemii i lockdownu. - Pierwotnie w zamyśle naszej fundacji była kontynuacja działań w aktywnej formie. Chcieliśmy zorganizować wycieczki do ważnych historycznie miejsc naszego regionu. W związku z pandemią, pragniemy jednak realizować nasze zadania w sieci. Pierwsza część projektu online jest już realizowana. Naszym celem jest nagranie filmów edukacyjnych, związanych z wydarzeniami historycznymi. Wybór tych miejsc podyktowany jest chęcią upowszechnienia pamięci o ważnych, a mało popularnych miejscach nad Bałtykiem - mówi Agata Szczuka, prezes Fundacji "Skrzydła". Zrealizowane filmy zostaną przekazane do szkół, z którymi fundacja już współpracowała, wraz z materiałami promocyjnymi na przykładową lekcję online.

Lekcje historii od gdańskiej fundacji

Dziś został opublikowany pierwszy film o zaślubinach Polski z Morzem Bałtyckim.

Zaślubiny Polski z Morzem
Fundacja Skrzydła

Następne filmy dotyczyć będą Piaśnicy i Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu.

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU i Fundacji Lotos. Partnerami są: oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Fundacja "Gladius Gloriae" oraz Bractwo św. Pawła. Patronem honorowym jest Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Gdański oddział GN objął patronat medialny nad projektem "Patriotyzm - Historia i Przyszłość".


Więcej o filmowym projekcie Fundacji "Skrzydła" w numerze 6. "Gościa Gdańskiego" na 14 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast