Nowy numer 21/2023 Archiwum

Caritas dla zdrowia i życia seniorów

Zdaniem medyków, "Koperta życia Caritas" to prosty i genialny sposób wspierający akcje ratownicze u osób starszych. Wszelkie informacje dotyczące ratowanych znajdą teraz w... lodówce.

W lutym 300 kopert trafi do seniorów dzięki wolontariuszom z parafialnych zespołów Caritas. Papierowy list dla ratowników to przede wszystkim karta, na której zapisane są podstawowe i aktualne informacje dotyczące domownika - seniora: dane osobowe, PESEL, grupa krwi. Są w nim także bardzo ważne informacje, które przydają się przed rozpoczęciem akcji ratowniczej. Medycy mogą dowiedzieć się, jakie senior przebył choroby, jakie ma uczulenia, jakie leki przyjmuje. Jest w kopercie także kontakt do bliskiej osoby, którą należy powiadomić w nagłych sytuacjach. "Koperta życia Caritas" umieszczana jest w lodówce, na wewnętrznych drzwiach - miejscu łatwo dostępnym dla ratowników i w urządzeniu znajdującym się w każdym domu.

Łukasz Wodziński, ratownik medyczny, który współpracuje m.in. z pogotowiem ratunkowym w Wejherowie, zachwala koperty. - To genialna sprawa, zwłaszcza gdy trafiamy do osoby w środku nocy, w dodatku nieprzytomnej. Bez takiej koperty nasza praca staje się trudna i ryzykowna. Musimy osobę ratowaną przewieźć do szpitala i tam wraz z lekarzami walczyć o jej życie. Gdy wiem dużo o zdrowiu ratowanego, szybciej mogę mu pomóc, wiem, jaki podać mu lek, by nie zaszkodzić - tłumaczy Ł. Wodziński.


Więcej o akcji Caritas w numerze 7. ”Gościa Gdańskiego” na 21 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast