Rozważania, teologia, spojrzenie przez pryzmat postaci i zajęcia w rodzinie – to propozycje z archidiecezji, które można znaleźć w radiu i internecie. Mają służyć przygotowaniu do Wielkanocy.
Tradycyjne rekolekcje w parafialnych kościołach czy organizowane przez wspólnoty to tylko jedna z odsłon duchowego przygotowania w czasie Wielkiego Postu. Dostęp do nich, z racji pandemii koronawirusa, będzie ograniczony. Szeroki dostęp do rozważań i nauk na ten czas dają jednak internet i tradycyjne media, wśród nich radio. Poniżej prezentujemy kilka wielkopostnych propozycji. W Radiu Gdańsk 24 lutego wystartuje cykl audycji z udziałem biskupa pomocniczego Zbigniewa Zielińskiego. Gospodarzem spotkań, które odbywać się będą przez kolejne 6 śród Wielkiego Postu po godz. 12, jest Andrzej Urbański.
– Nazwaliśmy je „Wielkopostne zamyślenie z bp. Zbigniewem Zielińskim”. Z pewnością nie będą to katechezy. Mam nadzieję, że słowa hierarchy poświęcone temu, jak dziś przeżywać Wielki Post, pozwolą słuchaczom rozważyć je w ciszy własnego serca. Zapewne nie zabraknie też refleksji o współczesnym człowieku, który teraz znalazł się w ciężkim okresie historii, gdy zagrożone są jego zdrowie i życie. To biskupie zamyślenie przyniesie, w co wierzę, uspokojenie i nadzieję dla wielu słuchaczy – mówi A. Urbański. Kinga Grom, która zajmuje się chrześcijańskim coachingiem i prowadzi na portalu YouTube kanał o nazwie „Wdzięczne serce”, także ma wielkopostną propozycję.
– Mam nadzieję, że to, co zobaczą odwiedzający, będzie dla nich 40-dniowym uwolnieniem od narzekania. Wdzięczność, którą się dzielę, którą propaguję i o której wciąż mówię, jest przeciwieństwem narzekania. Chcę pokazać, jak szukać plusów i Bożej obecności w naszym życiu. Dzięki niej można przyjmować trudne rzeczy, które nas spotykają – tłumaczy K. Grom. Począwszy od Środy Popielcowej przez cały Wielki Post codziennie o godz. 6 na kanale pojawia się filmik. Pierwszą jego część stanowi rozważanie Pisma Świętego albo zdania wypowiedzianego przez jednego ze świętych. W drugiej części, jak na coacha przystało, Kinga daje widzowi zadania do wykonania. Na zakończenie pojawia się modlitwa o wdzięczne serce. Wielkopostne spojrzenie przez pryzmat postaci ks. Franciszka Blachnickiego to propozycja archidiecezjalnego Ruchu Światło–Życie.
– W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin naszego założyciela. To wybitna i ciekawa postać, ale także osoba, która niemal całe swoje życie była prześladowana. Chcemy przeżyć czas Wielkiego Postu, wpatrując się niego. Myślę, że wiele osób znajdzie w nim inspirację, a także odpowiedź na różne pytania – mówi ks. Andrzej Lojtek, diecezjalny moderator Ruchu Światło–Życie ds. młodzieży. W mediach społecznościowych gdańskiego ruchu oazowego w poniedziałki, środy i soboty można obejrzeć 21 odcinków filmowej opowieści o ks. Blachnickim. Materiały zostały opatrzone hasłem: „Apo100ł ksiądz Blachnicki”. Czas oczekiwania na Wielkanoc może stać się okazją do pogłębienia relacji nie tylko z Bogiem, ale także z bliskimi. Justyna, Marcin i Alicja Milochowie z Gdańska, prowadzący na YouTubie profil „Błogosławieństwa”, przygotowali cykl filmików „Wielki Post w rodzinie”.
– Jak zawsze pokazujemy, że celebrowanie życia religijnego musi odbywać się na płaszczyźnie rodzinnej. 15 filmików, publikowanych w środy i piątki, dotyczyć będzie Drogi Krzyżowej, prezentując kolejne jej stacje. Myśl przewodnia każdego odcinka sprzyjać będzie rozważaniom. Będzie też czas na rodzinną aktywność, czyli zaproszenie do wykonania zadania, nasze śpiewanie oraz konkursy z nagrodami. Pozostałe 6 filmików, które pojawią się niedziele Wielkiego Postu, poświęcimy tematowi małżeństwa – wyjaśnia J. Miloch. Jest także niespodzianka. Rodziny odwiedzające kanał „Błogosławieństwa” będą mogły zaopatrzyć się również w kolorowankę poświęconą Drodze Krzyżowej. Będzie można spędzić wspólnie wiele czasu na kolorowaniu – grafika ma format A1. Rozważania wielkopostne przygotowali także ks. Mateusz Tarczyński i ks. Paweł Labuda, obaj studiujący w Rzymie. Na kanale Inny Wymiar na YouTubie przygotowali cykl „Teza–Antyteza–Syn Boży”. Będzie to 21 filmów w formie 5-minutowych rozważań teologicznych.
– Chcemy skoncentrować się na Credo, omówić prawdy naszej wiary. Do tego celu posłużymy się metodologią Heglowską, by przejść od tezy do syntezy. W centrum stawiamy Syna Bożego. Chcemy też rozwiać wątpliwości wielu osób, a może nawet zmierzyć się z zabobonem. Jako księża wielokrotnie spotykamy się ze złym rozumieniem niektórych dogmatów przez wiernych. Tematyka mocno teologiczna i filozoficzna, ale postaramy się omówić to w zrozumiały i przystępny sposób – mówi ks. Tarczyński. Filmy będą pojawiały się na profilu Inny Wymiar na FB w środy, piątki i niedziele. Kapłani zakładają, że cykl zakończy się w Wielkanoc.