Nowy numer 23/2023 Archiwum

Wielki Post w sieci

Rozważania, teologia, spojrzenie przez pryzmat postaci, rodzinne aktywności i coś dla dzieci - to propozycje z archidiecezji, które można znaleźć w radiu i internecie. Mają służyć przygotowaniu do Wielkanocy.

Tradycyjne rekolekcje odbywające się w parafialnych kościołach czy organizowane przez wspólnoty to tylko jedna z odsłon duchowego przygotowania w czasie Wielkiego Postu. Dostęp do nich, z racji pandemii koronawirusa, będzie ograniczony. Szerokie możliwości dają jednak internet i tradycyjne media, wśród nich radio. Poniżej prezentujemy kilka wielkopostnych propozycji.

W Radiu Gdańsk 24 lutego wystartuje cykl audycji z udziałem bp. Zbigniewa Zielińskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej. Gospodarzem spotkań, które odbywać się będą przez kolejne 6 śród Wielkiego Postu po godz. 12, jest Andrzej Urbański. - Nazwaliśmy je "Wielkopostne zamyślenie z biskupem Zbigniewem Zielińskim". Z pewnością nie będą to katechezy. Mam nadzieję, że słowa hierarchy, poświęcone temu, jak przeżywać Wielki Post, szczególnie w obecnym czasie, pozwoli słuchaczom rozważyć je w ciszy serca. To biskupie zamyślenie przyniesie, w co wierzę, uspokojenie i nadzieję dla wielu słuchaczy - mówi A. Urbański.

Kinga Grom, która zajmuje się chrześcijańskim coachingiem, prowadzi na portalu YouTube kanał o nazwie "Wdzięczne serce". Jej wielkopostna propozycja wiąże się z tematyką poruszaną na kanale. - Mam nadzieję, że to, co zobaczą odwiedzający, będzie dla nich 40-dniowym uwolnieniem od narzekania. Wdzięczność, którą się dzielę, propaguję i o której wciąż mówię, jest przeciwieństwem narzekania. Chcę pokazać, jak szukać plusów i Bożej obecności w naszym życiu. Dzięki niej można przyjmować trudne rzeczy, które nas spotykają - tłumaczy K. Grom. Począwszy od Środy Popielcowej przez cały Wielki Post, codziennie o godz. 6, na kanale pojawi się filmik. Pierwszą jego część stanowi rozważanie Pisma Świętego albo zdania wypowiedzianego przez jednego ze świętych. W drugiej części, jak na coacha przystało, Kinga daje widzowi zadanie do wykonania. Na zakończenie pojawia się modlitwa o wdzięczne serce.

Wielki Post od narzekania | Lekcja wdzięczności w 40 dni | Zaproszenie
Wdzięczne Serce

Wielkopostne spojrzenie poprzez pryzmat postaci ks. Franciszka Blachnickiego to propozycja archidiecezjalnego Ruchu Światło-Życie. - W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin naszego założyciela. To wybitna i ciekawa postać, ale także osoba, która niemal przez całe swoje życie była prześladowana. Chcemy przeżyć czas Wielkiego Postu, wpatrując się w jego postać. Myślę, że wiele osób znajdzie w nim inspirację, a także odpowiedź na wiele pytań - mówi ks. Andrzej Lojtek, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ds. młodzieży. W mediach społecznościowych gdańskiego ruchu oazowego w poniedziałki, środy i soboty można obejrzeć 21 odcinków filmowej opowieści o ks. Blachnickim. Materiały zostały opatrzone hasłem: "ApoSTOł ksiądz Blachnicki".

ApoSTOł – Ks. Blachnicki | Zwiastun
Oaza Gdańsk

Czas oczekiwania na Wielkanoc może stać się okazją do pogłębienia relacji nie tylko z Bogiem, ale także w rodzinie. Justyna, Marcin i Alicja Milochowie z Gdańska, prowadzący na YouTubie profil "Błogosławieństwa", przygotowali cykl filmików pn. "Wielki Post w rodzinie". - Jak zawsze pokazujemy, że celebrowanie życia religijnego musi odbywać się na płaszczyźnie rodzinnej. 15 filmików, które będą pojawiać się w środy i piątki, dotyczyć będzie Drogi Krzyżowej. Będzie też czas na rodzinną aktywność, czyli zaproszenie do wykonania zadania, nasze śpiewanie oraz konkursy z nagrodami. Pozostałe 6 filmików, które pojawią się niedziele Wielkiego Postu, będą mówiły o małżeństwie i skierowane będą do małżonków - wyjaśnia J. Miloch. Jest także niespodzianka. Rodziny odwiedzające kanał "Błogosławieństwa" będą mogły zaopatrzyć się również w kolorowankę poświęconą Drodze Krzyżowej. Będzie można spędzić wspólnie wiele czasu na kolorowaniu - grafika ma format A-1.

Wielki Post w rodzinie - Zaproszenie do nowej serii
Błogosławieństwa

Rozważania wielkopostne przygotowali także ks. Mateusz Tarczyński i ks. Paweł Labuda, obaj studiujący w Rzymie. Na profilu "Inny Wymiar" na portalu YouTube przygotowali cykl pt. "Teza-Antyteza-Syn Boży". Będzie to 21 filmów, w formie 5-minutowych rozważań teologicznych. - Chcemy skoncentrować się na Credo, omówić prawdy naszej wiary. W centrum stawiamy Syna Bożego. Jako księża wielokrotnie spotykamy się ze złym zrozumieniem niektórych dogmatów przez wiernych. Tematyka mocno teologiczna i filozoficzna, ale postaramy się omówić to w zrozumiały i przystępny sposób - mówi ks. Tarczyński. Filmy będą pojawiały się na profilu "Inny Wymiar" na FB w środy, piątki i niedziele. Kapłani zakładają, że cykl zakończy się w Wielkanoc.

Inny wymiar - Teza, antyteza, Syn Boży - Wielki Post 2021 - Zapowiedź
Mateusz T

"Stawaj do walki!" to internetowe rekolekcje przygotowane przez Oazę Dzieci Bożych archidiecezji gdańskiej na czas Wielkiego Postu. Filmiki będą prezentowane na kanale YouTube parafii w Leźnie. Emisje rozpoczną się w Środę Popielcową, potem w I niedzielę Wielkiego Postu i każdą kolejną środę o godz. 8.

Stawaj do walki! - zaproszenie na rekolekcje dla dzieci
Parafia Leźno

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast