Nowy numer 23/2023 Archiwum

O badaniach w grobie św. Jakuba

W najbliższą niedzielę 28 lutego w archikatedrze oliwskiej Mszy św. jakubowej o godz. 11.30 przewodniczył będzie ks. dr hab. Piotr Roszak, profesor UMK w Toruniu. Po Eucharystii kapłan opowie o swoich badaniach i odkryciach archeologicznych w grobie św. Jakuba w Santiago de Compostela.

Ksiądz Piotr Roszak w swojej pracy badawczej zajmuje się myślą św. Tomasza z Akwinu, chrystologią rytu hiszpańsko-mozarabskiego oraz fenomenem pielgrzymek do Santiago de Compostela. Współtworzy Pracownię Szlaku św. Jakuba przy Wydziale Teologicznym UMK, organizującą seminaria poświęcone Camino de Santiago. Pełni również funkcję Przewodniczącego Rady Programowej ds. Rozwoju Szlaku św. Jakuba w woj. kujawsko-pomorskim.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień: otrzymał nagrodę "Europa" przyznawaną przez Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie oraz Komisję Europejską, został nagrodzony przez rząd Galicji (Hiszpania) za działalność Pracowni Szlaku św. Jakuba na Wydziale Teologicznym UMK (2017), a w 2018 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Spotkanie odbywa się w ramach akcji "Kwadrans w cieniu św. Jakuba", koordynowanej przez ks. Adama Jeszkę, kapelana Pomorskiej Drogi św. Jakuba, a także Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba Apostoła w Gdańsku.


Redakcja "Gościa Gdańskiego" objęła patronatem medialnym wydarzenia organizowane w ramach Roku św. Jakuba w archidiecezji gdańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast