Nowoczesne zwiedzanie kościoła św. Jana w Gdańsku

Zakończył się remont kościoła. Powstał model 3D, umożliwiający jego wirtualne odwiedziny. Jest też specjalne oprogramowanie na smartfony dla odwiedzających. Dzięki niemu można mieć dostęp do dźwiękowego przewodnika, ale także odbyć podróż w przeszłość i obejrzeć nieistniejące już elementy świątyni.

Kościół św. Jana jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury, miejscem koncertów i wystaw. W niedziele i święta pełni role sakralne. Nadbałtyckie Centrum Kultury, po 25 latach, zakończyło proces odbudowy i konserwacji kościoła. W trakcie remontu wykorzystano nowoczesne technologie informatyczne. Dzięki skanowaniu i digitalizacji udało się stworzyć model kościoła. Teraz z każdego miejsca na świecie można wybrać się na wirtualne zwiedzanie i obejrzeć m.in. północną elewację, od wieków zasłoniętą przez kamienice usytuowane przy ul. Straganiarskiej, lub zajrzeć do krypty rodziny Zappio. Model jest dostępny na stronie internetowej centrum.

- Zastosowanie nowoczesnych narzędzi wykorzystaliśmy również do stworzenia dla Centrum św. Jana aplikacji mobilnej. Dzięki zastosowaniu technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości) zyskaliśmy możliwość prezentacji obiektu w formie interaktywnego przewodnika po jego wnętrzu i historii. Korzystając z aplikacji, można zobaczyć historyczne elementy, które bezpowrotnie zaginęły, i zobaczyć je w tkance obiektu. Możemy poznać też dawnych gdańszczan, którzy związani byli z kościołem św. Jana, ale także dowiedzieć się o jego powojennej historii - mówi Iwona Berent, kierownik odbudowy kościoła św. Jana.

Centrum św. Jana oferuje również możliwość zwiedzania kościoła przez osoby niewidome. Przy wejściu znajduje się specjalna tablica z nakładką z pismem Braille’a. We wnętrzu umieszczono też 7 tablic opisujących 23 zabytki znajdujące się w świątyni. One również dają możliwość skorzystania osobom ociemniałym z audiodeskrypcji.

Zwiedzanie kościoła jest bezpłatne. Obiekt dostępny jest od poniedziałku do soboty w godz. 10-18, w niedzielę - w godz. 14-18. W związku z reżimem sanitarnym jednorazowo w budynku może przebywać 20 zwiedzających.


Więcej o aplikacji na smartfony w numerze 8. "Gościa Gdańskiego" na 28 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..