W czwartek 25 lutego odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prał. Andrzeja Kowalczyka, archidiecezjalnego egzorcysty, wieloletniego wykładowcy Gdańskiego Seminarium Duchownego, założyciela wspólnoty Marana-tha.
Liturgii żałobnej przewodniczył abp senior Sławoj Leszek Głódź. - Modlitwą Kościoła żegnamy śp. ks. Andrzeja Kowalczyka i odprowadzamy na wieczny odpoczynek. W wielu sercach jest dziś wdzięczność za jego piękne życie i wzorową kapłańską posługę - mówił abp Głódź. Eucharystię koncelebrowali: bp Zbigniew Zieliński, bp Wiesław Szlachetka, moderatorzy Gdańskiego Seminarium Duchownego oraz licznie zgromadzeni księża.
W czasie homilii ks. prof. Antoni Misiaszek wspominał zmarłego kapłana. - Ksiądz Andrzej był człowiekiem niesłychanie zorganizowanym. Miał dużo cech, ale jedną specyficzną, rzadko spotykaną: potrafił się cieszyć z czyjegoś sukcesu. Z drugiej zaś strony, gdy zwracał komuś uwagę, to mówił o tym wprost, a to nie każdy lubi. Gdy wrócił ze studiów miał różne funkcje, ale również sam wprowadzał różne inicjatywy duszpasterskie. Był blisko Boga i ludzi - podkreślił kaznodzieja.
Pod koniec Eucharystii zmarłego ks. Andrzeja wspominali: brat Jerzy, pan Krzysztof ze wspólnoty Marana-tha, ks. Janusz Steć - dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz ks. Dawid Szabowski - dyrektor ekonomiczny Gdańskiego Seminarium Duchownego.
Bezpośrednio po Mszy św. kondukt żałobny przeszedł na cmentarz oliwski. Ksiądz prał. Andrzej Kowalczyk został pochowany w grobowcu kapłanów oliwskich.
Andrzej Stanisław Kowalczyk urodził się 20 lutego 1940 roku w Radomsku, jako najstarszy z pięciu synów Stanisława i Heleny z domu Połońskiej. Ochrzczony został dwa dni później w kościele parafialnym pw. św. Lamberta w Radomsku. W domu rodzinnym otrzymał głębokie religijne wychowanie. Szczególną rolę w tym względzie przypisywał swojej babci i rodzicom. W 1942 roku rodzina przeprowadziła się do Zwierzyńca w pobliżu Zamościa, zaś w 1945 roku do Gdańska, gdzie osiadła we Wrzeszczu. W 1947 roku rozpoczął naukę w szkole powszechnej. Do I Komunii Świętej przystąpił 5 czerwca 1949 roku. W tym samym roku w parafii pw. Świętego Krzyża w Gdańsku-Wrzeszczu otrzymał sakrament bierzmowania z rąk administratora apostolskiego, biskupa Andrzeja Wronki.
Po skończeniu szkoły powszechnej, podjął dalszą edukację w I Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. W maju 1957 roku zdał egzamin dojrzałości. W swoim życiorysie napisał: „Od dzieciństwa marzeniem moim było zostać kapłanem. Z tą myślą kończyłem gimnazjum. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości miałem wielką ochotę skończyć Wydział Humanistyczny przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a potem, po jego skończeniu, pragnąłem poświęcić się służbie Bożej. Lecz nie miałem szczęścia. Mimo dwukrotnego zdawania egzaminów wstępnych, egzaminów tych nie zdałem. Z kapłaństwa jednakże nie zrezygnowałem. W tymże roku, tj. w roku 1958, zwróciłem się z pokorną prośbą do Biskupiego Seminarium Duchownego w Oliwie o przyjęcie mnie w poczet alumnów, lecz i tym razem nie miałem szczęścia - czułem, że w tym jest doświadczenie Boże. Jesienią tego roku podjąłem się nauczania religii w szkole podstawowej. W ciągu tej pracy wydaje mi się, że powołanie moje jeszcze bardziej się pogłębiło”. W 1959 roku Andrzej Kowalczyk został przyjęty do seminarium duchownego w Gdańsku-Oliwie, gdzie odbył formację do kapłaństwa. Święcenia diakonatu przyjął 28 marca 1965 roku z rąk biskupa Edmunda Nowickiego, zaś święcenia prezbiteratu 13 czerwca 1965 roku z rąk tego samego biskupa.
Po święceniach został skierowany do pracy w charakterze wikariusza w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej „Gwiazdy Morza” w Sopocie (1965-1966). Następnie podjął studia z zakresu biblistyki w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i kolejno w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza (Angelicum) w Rzymie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora teologii. Po powrocie ze studiów był wikariuszem w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Gdańsku-Przymorzu (1974-1975), w parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim (1975-1976), w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu (1976-1977). Następnie pomagał duszpastersko w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim (1977-1986) oraz w parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie (1986-1993). Od roku 1990 przez kolejne trzy lata pełnił urząd dyrektora Caritas Diecezji Gdańskiej. Od 1993 roku podjął obowiązki rektora Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Gdańsku (filia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). W tym czasie rezydował w Gdańsku-Oliwie. Przez ponad 50 lat (od 15 maja 1975 roku) był wykładowcą z zakresu biblistyki w Gdańskim Seminarium Duchownym w Gdańsku‑Oliwie. W 1993 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego teologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2008 roku został mianowany diecezjalnym egzorcystą. W latach 1996-2008 pełnił funkcję cenzora książek religijnych, a w latach 1999-2005 był członkiem Komisji katechetycznej w archidiecezji gdańskiej.
Ks. Kowalczyk jest autorem wielu publikacji i artykułów, nie tylko z zakresu biblistyki. Był znanym propagatorem myśli naukowej o pierwszeństwie chronologicznym Ewangelii wg. św. Mateusza przed innymi Ewangeliami. Jego autorstwa są między innymi publikacje: "Wpływ typologii i tekstów Starego Testamentu na redakcję Ewangelii św. Mateusza", Gdańsk 1993, drugie wyd., Pelplin 2004; "Geneza Ewangelii Marka", Pelplin 2004; "Geneza Ewangelii Łukasza", Pelplin 2006; "Chrześcijaństwo jako doświadczenie Boga", Pelplin 2008; "Kurs teologii życia wewnętrznego", Pelplin 2008; "Problem synoptyczny", Pelplin 2009. Jest też autorem książek: "Europa jakiej nie znasz", Gdańsk 1996; "Przejście Pana w miasteczku Darłowo", Gdańsk 1999; "O Maryi do słów akatystu", Gdańsk 2002; "Uwierzyć w oczywiste", Pelplin 2008.
Ksiądz Andrzej Kowalczyk znany był również z działalności ewangelizacyjnej i duszpasterskiej. Po powrocie ze studiów w Rzymie, oprócz pracy wykładowcy w seminarium duchownym, zajmował się przez wiele lat katechizacją młodzieży oraz - przez pewien czas - duszpasterstwem akademickim, grupami Ruchu Światło-Życie, a także czynnie udzielał się w Szkole Nowej Ewangelizacji w Gdańsku. W roku 1997 założył katolicką wspólnotę modlitewno-ewangelizacyjną "Marana tha", której był moderatorem. W ramach wspólnoty organizował tzw. "Wieczory Nikodema", "Kurs Marana tha", "Różaniec Rodziców", "Msze św. z modlitwą o dobrą żonę i dobrego męża", jak sam je nazywał - "Msze dla singli". Systematycznie odprawiał również Msze św. z modlitwami wstawienniczymi.
Doceniając długoletnie doświadczenie duszpasterskie, ofiarną formację kapłanów oraz nienaganne życie kapłańskie, bp Tadeusz Gocłowski 2 grudnia 1987 roku mianował księdza Andrzej Kowalczyka kanonikiem honorowym Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej w Gdańsku-Oliwie, a papież Benedykt XVI w uznaniu zasług włączył do grona kapelanów honorowych Jego Świątobliwości (2006).
Wśród kapłanów i wiernych cieszył się bardzo dobrą opinią i wielkim szacunkiem. Był człowiekiem ogromnej wrażliwości i skromności. Był kapłanem gorliwej modlitwy, który wiele godzin spędzał na adoracji Najświętszego Sakramentu. Był aktywny duszpastersko i naukowo również jako kapłan emerytowany. W ostatnim miesiącu swojego życia poważnie podupadł na zdrowiu.
Ksiądz prałat dr hab. Andrzej Kowalczyk zmarł w dniu swoich 81. urodzin, 20 lutego 2021 roku, w hospicjum św. Józefa w Sopocie w godzinach popołudniowych.