Wspólnota Semper Fidelis to ewenement w skali kraju. Wszystko zaczęło się 34 lata temu, od przyjazdu Jana Pawła II na Wybrzeże w 1987 roku. Od tego czasu trwale wrośli w krajobraz gdańskiego Kościoła i cały czas służą mu pomocą.
Różnie ich nazywają - "bracia w furażerkach", "żółte krawaty". Czasem złośliwie ktoś powie o nich - z uwagi na średnią wieku - "kościelne dziadki". Choć faktycznie dominują starsi, to jednak nic bardziej mylnego. Ich posługa, zgodna z nazwą wspólnoty i dewizą, opiera się na oddaniu i wiernej służbie. Przede wszystkim na rzecz ewangelicznej miłości do drugiego człowieka.
Z uwagi na pandemię koronawirusa w tym roku nie odbyły się centralne uroczystości rocznicowe. Msze św. w intencji braci i ich wspólnoty odprawiono w parafialnych kościołach, tam, gdzie służą swoją pracą gdańskiemu Kościołowi i wiernym. W gdańskim kościele pw. św. Krzysztofa ks. kan. Zdzisław Róż, archidiecezjalny kapelan Kościelnej Służby Mężczyzn "Semper Fidelis", odprawił Mszę św. w 34. rocznicę powstania wspólnoty i 12. rocznicę założenia parafialnej grupy mężczyzn. W homilii kapłan przypomniał historię jej powstania. Wielokrotnie też dziękował braciom. - Wasza służba jest nieoceniona. Jesteście na każde zawołanie, zawsze gotowi z pełnym zaangażowaniem wspierać i pomagać, poświęcając swój czas. Niech Bóg błogosławi wam i waszym rodzinom, które wspierają was w tym dziele - mówił ks. kan. Róż. Po homilii bracia odnowili wspólnotowe przyrzeczenie.
Geneza powstania wspólnoty to niezwykłe wydarzenie w tysiącletniej historii Kościoła gdańskiego, jaką była wizyta papieża Jana Pawła II na Wybrzeżu w 1987 roku. Dla zapewnienia porządku i bezpieczeństwa wielotysięcznym rzeszom pielgrzymów podczas nabożeństw i spotkań z udziałem Ojca Świętego ówczesny ordynariusz gdański bp Tadeusz Gocłowski powołał 28 lutego 1987 r. Kościelną Służbę Porządkową "Semper Fidelis".
Kto może należeć do Semper Fidelis? Pełnoletni mężczyźni, sprawdzeni w wierze, mający poparcie swojego proboszcza. Kandydat przez rok odbywa staż. Przyjęcia nowych członków KSM mają charakter uroczysty. Podczas Mszy św. rocznicowej w lutym składają oni przed biskupem ślubowanie. Po jego złożeniu nowo przyjęci członkowie otrzymują furażerkę, znaczek KSM i identyfikator - akcesoria niezbędne podczas pełnienia służby. Ślubowanie bracia odnawiają co 5 lat. Obecnie w 54 parafiach archidiecezji gdańskiej jest ok. 800 członków tej niezwykłej wspólnoty.
Więcej o braciach w furażerkach w numerze 9. "Gościa Gdańskiego" na 7 marca.