Nowy numer 33/2022 Archiwum

Muzyka na czas Wielkiego Postu

Zespół wokalny parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdańsku postanowił zarejestrować nagrania starych, niezbyt często wykonywanych w Wielkim Poście pieśni. Wydana na krążku muzyka ma wesprzeć remont zabytkowych organów.

Krystian Iwanow, obecny organista i prowadzący parafialny zespół wokalny, wpadł na pomysł finansowego wsparcia naprawy instrumentu. - Kilka tygodni temu nagraliśmy płytę z rzadko wykonywanymi pieśniami na Wielki Post. Pomysł miałem już od dłuższego czasu, ponieważ jestem zwolennikiem wykonywania zapomnianych utworów i przywracania ich słuchaczom. Wydaje mi się, że osoby uczestniczące w liturgiach powinny mieć również kontakt z pieśniami, których nie można nigdzie usłyszeć - mówi.

Na płycie, nagranej przez muzyków z Dolnego Miasta w 4 dni, znalazły się pieśni wielkopostne oraz ludowe, nawiązujące do tematyki pasyjnej. Autorami opracowań utworów są Maciej Babnis i Krystian Iwanow. Utwory rozpisano na trzy głosy: sopran, alt i bas. Nagrania zrealizowano w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, wykorzystując w nich wciąż grające organy. Muzyka przeplata się z tekstami nawiązującymi do stacji Drogi Krzyżowej, zaczerpniętymi z rozważań spisanych przez sługę Bożą Wandę Malczewską. Premierze płyty 14 marca towarzyszyć będzie wykonanie utworów na żywo w kościele pw. św. Jana Bosko na gdańskiej Oruni. W kolejną niedzielę, 21 marca, muzycy zaprezentują repertuar w kościele św. Kazimierza w Kartuzach, a tydzień później, w macierzystej parafii.

Wszyscy, którzy chcą zdobyć nagrania zespołu z Dolnego Miasta, mogą przesłać e-mail na adres: rozwazania.cd@op.pl

Więcej o płycie w numerze 10. "Gościa Gdańskiego" na 14 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama