Nowy numer 08/2024 Archiwum

Gorzkie Żale, przybywajcie

Redakcja "Gościa Gdańskiego" zaprasza do włączenia się w nabożeństwo Gorzkich Żali, które przez trzy kolejne niedziele będą transmitowane na naszym kanale YouTube.

Zespół w składzie: Basia Pospieszalska (śpiew), Michał Bąk (śpiew i kontrabas), Michał Sasinowski (saksofon altowy), Krzysztof Pawłocki (gitara) i Maksymilian Kreft (perkusja) zaprasza do wspólnej modlitwy.

- Chcemy utrwalać te bogate tradycje muzyczne, których w Kościele katolickim nie brakuje, a które zdają się zanikać - mówi Basia Pospieszalska. Stąd pomysł, by w czasie Wielkiego Postu sięgnąć do nabożeństwo o naprawdę długiej historii i tradycji, jakim są Gorzkie Żale.

- Mimo że jesteśmy muzykami jazzowymi, bardzo staraliśmy się zachować ogromny szacunek do oryginalnej warstwy muzycznej. Nie zmieniliśmy ani melodii, ani rytmiki - mówi B. Pospieszalska. Dodaje, że sama stara się śpiewać w sposób klasyczny. - Bo z mojej strony to jest rodzaj służby, by poprowadzić w modlitwie i zachęcać ludzi, by w niej uczestniczyli - dodaje.

Nagranie powstało na początku marca w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej na gdańskim Chełmie. Realizacji przedsięwzięcia podjęli się Kamil Słowikowski i Monika Gut.

- Przestrzeń świątyni zawsze sprzyja kontemplacji, a jako ludzie wierzący mieliśmy pragnienie, abyśmy nie tylko my mogli medytować nad treścią Gorzkich Żali, nad męką Jezusa Chrystusa i boleścią Matki Bożej, ale także szersze grono osób. By śpiewane słowa wybrzmiały najpełniej i najpiękniej oraz aby jak najbardziej zachować modlitewny charakter tego nabożeństwa pasyjnego - mówi Michał Bąk.

Przed nami trzy części Gorzkich Żali. Pierwsza - w niedzielę 14 marca, druga - 21 marca, trzecia - 28 marca. Transmisja dostępna będzie na naszym kanale YouTube. Start zawsze o godz. 17.

Gorzkie Żale - część 1
Gość Gdański
Gorzkie Żale - część 2
Gość Gdański
Gorzkie Żale - część 3.
Gość Gdański

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama