20 marca 1971 roku erygowano nową parafię przy kaplicy św. Andrzeja Boboli na ul. Kaszubskiej w Jastrzębiej Górze. Od tego czasu posługę duszpasterską sprawują tu zakonnicy Towarzystwa Jezusowego.
W akcie erygowania parafii bp Józef Kowalski, ordynariusz chełmiński, napisał: „Dla dobra dusz nieśmiertelnych Jastrzębiej Góry i okolicznej ludności rozszerzam niniejszym kompetencje każdorazowego duszpasterza na Jastrzębią Górę, jak i na przyległe miejscowości, a więc Lisi Jar i Rozewie”. Dwaj jezuici: o. Jan Rosiak SJ oraz o. Brunon Pawelczyk SJ, rozpoczęli organizowanie parafii. Związki zakonu z Jastrzębią Górą są jednak starsze – w 1924 r. ojcowie jezuici nabyli niewielki dom – trzeci powstały w Jastrzębiej Górze, który wybudował Niemiec Winkenhagen przy dzisiejszej ulicy Kaszubskiej 9.
Obok zbudowano przeszkloną werandę, w której urządzono kaplicę, obsługiwaną latem przez zakonników, a w pozostałym okresie przez księdza z parafii w Strzelnie. W 1960 r. stałym administratorem domu i kaplicy został o. Jan Rosiak. Początkowo przebywał on w Jastrzębiej Górze od czerwca do końca września, a od 1966 r. już na stałe. Uczył religii dzieci i młodzież. Gdy w 1971 r. została erygowana parafia w Jastrzębiej Górze, kapliczka okazała się za mała i trzeba było pomyśleć o nowym kościele.
Budowę kościoła rozpoczęto w 1984 r. Projekt przygotował architekt Janusz Kowalski z Sopotu, a konstruktorem został inż. Zygmunt Sikorski z Gdyni. W czerwcu 1992 r. jezuici przeprowadzili się z ul. Kaszubskiej 9 do nowego ośrodka duszpasterskiego przy ul. Zygmunta III 6, gdzie dziś znajduje się parafia i dom Trzeciej Probacji. 20 lipca 1985 r. bp Marian Przykucki, ówczesny ordynariusz chełmiński, poświęcił i wmurował kamień węgielny. Patronem parafii został św. Ignacy Loyola. Pierwszą Mszę św. w dolnym kościele odprawiono już w 1985 r., a w górnym w 1993 r. Po wcześniejszych zmianach administracyjnych i włączeniu parafii do archidiecezji gdańskiej 31 lipca 2001 r. świątynię konsekrował abp Tadeusz Gocłowski.
Dziś parafia w Jastrzębiej Górze to 1008 wiernych i posługujący im z kapłanami o. Tomasz Klin SJ, od 2018 r. proboszcz. Kontynuuje dzieła poprzednika, o. Andrzeja Batorskiego SJ, wśród nich festiwal muzyczny „Słowo i muzyka u jezuitów”. Koncentruje się on wokół muzyki organowej – w kościele znajduje się znakomity instrument, którego budowę konsultował śp. maestro Krzysztof Penderecki. Przez ponad 50 lat muzyk spędzał wakacje w Jastrzębiej Górze. Tu także, jak sam przyznał, powstały niemal wszystkie jego dzieła. – Ogromnie się cieszę, że podczas koncertów można usłyszeć nie tylko organy, ale także inne instrumenty. To daje pewne urozmaicenie. Nasz festiwal przyciąga także osoby, które nie do końca zaprzyjaźnione są z Kościołem. Chodzi o to, żeby ludzie wyjechali stąd lepsi i zdrowsi – mówi proboszcz.
W czasie wakacji do najdalej wysuniętej na północ polskiej parafii trafia nawet 30 tys. osób. Ojciec Klin przygotowuje dla nich co roku specjalną ofertę posługi duchowej. To m.in. akcja „Pogadaj z księdzem”. W letnie wieczory wokół kościoła chodzą kapłani w habitach. Każdy może z nimi porozmawiać. Co piątek jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Są także jezuickie Wieczory Chwały. – Jest miejsce na uwielbienie, śpiewy, zakonnicy głoszą słowo, a na koniec jest indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Wszystko po to, by człowiek wypoczywający na wakacjach mógł doświadczyć prawdziwej odnowy wewnętrznej, a swoje grzechy utopił w „bałtyckim morzu miłosierdzia” – dodaje proboszcz. W parafii działają też ministranci, lektorzy, róże Żywego Różańca, jest kilkunastoosobowy chór. I najnowsza inicjatywa o. Tomasza – wspólnota Serce Ojca.
– W Roku św. Józefa rozpoczęliśmy spotkania dla mężczyzn, którzy pragną naśladować Józefa. Każde spotkanie składa się ze wspólnej modlitwy, nauczania o św. Józefie, nauczania o chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. Na warsztat wzięliśmy też poważne teksty teologiczne jak „Patris corde” czy „Familiaris consortio”. Cieszy to, że w trakcie spotkań są poważne, budujące rozmowy mężczyzn – dodaje o. Klin. Jubileuszowy rok parafii to także świętowanie. Rozpoczęły je Wielkopostne Rekolekcje Jubileuszowe pn. „Zaczynając od moich ulic”, które od 14 do 17 marca prowadził o. Wojciech Prus OP, duszpasterz wspólnoty Lednica 2000. Centralnym punktem obchodów jest uroczyste dziękczynienie za 50 lat parafii 20 marca o godz. 11. Część obchodów przełożono też na maj.
Zapraszamy
Parafia pw. św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli
ul. Piastowska 14, 84-104 Jastrzębia Góra
www.parafia-jastrzebiagora.pl
Porządek Mszy św. poniedziałek–sobota: 7.00, 18.00 niedziela: 7.00, 9.00, 11.00, 18.00
Odpust: 16 maja i 31 lipca