– Chcemy utrwalać tę bogatą tradycję muzyczną, której w Kościele katolickim nie brakuje, a która zdaje się zanikać – mówi Basia Pospieszalska.
Stąd pomysł, by w czasie Wielkiego Postu sięgnąć po nabożeństwo o naprawdę długiej historii i tradycji, jakim są Gorzkie Żale. W tym celu spotkali się muzycy: Basia Pospieszalska (śpiew), Michał Bąk (śpiew i kontabas), Michał Sasinowski (saksofon altowy), Krzysztof Pawłocki (gitara) oraz Maksymilian Kreft (perkusja).
Pierwsze próby internetowej transmisji nabożeństwa mają już za sobą. – To było w zeszłym roku, kiedy zaczęła się pandemia. Spotkaliśmy się w domowym zaciszu i zagraliśmy online. Bez profesjonalnego nagłośnienia, kamer czy światła. Ale najważniejszy był fakt, że w ten sposób możemy kontemplować mękę Jezusa Chrystusa, oraz to, że w nabożeństwo za pośrednictwem internetu włączały się kolejne osoby, by wspólnie się modlić – podkreśla B. Pospieszalska.
W tym roku zdecydowali, że akcję powtórzą, ale w bardziej profesjonalnym wydaniu, i przygotują wszystkie trzy części Gorzkich Żali wcześniej. – Mimo iż jesteśmy muzykami jazzowymi, bardzo staraliśmy się zachować ogromny szacunek do oryginalnej warstwy muzycznej. Nie zmieniliśmy ani melodii, ani rytmiki – mówi. Dodaje również, że sama stara się śpiewać w sposób klasyczny. – Bo z mojej strony to jest rodzaj służby, by poprowadzić w modlitwie i zachęcać ludzi do uczestnictwa – dodaje. Nagranie powstało na początku marca w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej na gdańskim Chełmie. Realizacji przedsięwzięcia podjęli się Kamil Słowikowski i Monika Gut.
– Przestrzeń świątyni zawsze sprzyja kontemplacji, a jako ludzie wierzący mieliśmy pragnienie, abyśmy nie tylko my mogli medytować nad treścią Gorzkich Żali, nad męką Jezusa Chrystusa i boleścią Matki Bożej, ale także szersze grono osób. By śpiewane słowa wybrzmiały najpełniej i najpiękniej oraz aby jak najbardziej zachować modlitewny charakter tego nabożeństwa pasyjnego – mówi Michał Bąk. Cykl już się rozpoczął. Przed nami jeszcze dwie części Gorzkich Żali. Druga w niedzielę 21 marca, trzecia 28 marca. Transmisja dostępna jest na kanale YouTube „Gościa Gdańskiego”. Start zawsze o godz. 17.