W sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie odbywały się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia.
Mszy św. przewodniczył ks. Radosław Belling. - W tym dniu szczególnie pochylamy się nad życiem człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jest to również dzień, w którym wolność Boga spotkała się z wolnością Maryi. Jako człowiek mimo lęku zgodziła się na Boży plan - mówił ks. R. Belling.
Proboszcz, w homilii podkreślił, że ta uroczystość niesie ze sobą wiele radosnych treści dla życia chrześcijanina, ucznia pańskiego. - Przeżywamy radość wydarzenia, kiedy Bóg postanawia, że Jego Syn stanie się człowiekiem. Wpatrujemy się we wcielenie Chrystusa. Jednocześnie chcemy uczyć się od Maryi zawierzenia Bogu. Przyjęcia Jego woli - mówił proboszcz.
Zaznaczył, że Bóg zawsze czeka na naszą zgodę, tak jak było w przypadku Maryi. - Może czasami się obawiamy, że nie podołamy temu, o co Bóg nas prosi. Ale w momencie, kiedy się zgodzimy, On nas uzdolni i poprowadzi - dodał proboszcz.
Przypomniał, że uroczystość Zwiastowania Pańskiego to dzień szczególnej troski o życie nienarodzone. - Życie jest darem Boga, jest święte. Nie można go nikomu odbierać. Należy go bronić i chronić. Cieszyć się nim. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy są za życiem - darem Boga - podkreślił.
Po homilii odbył się obrzęd Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, któremu przewodniczył ks. Pradela. W obrzędzie wzięło udział kilkanaście osób.
W odpowiedzi na wezwanie św. Jana Pawła II zawarte w encyklice Evangelium Vitae, polski Episkopat w 1998 r. ustanowił uroczystość Zwiastowania Pańskiego Dniem Świętości Życia. Wyrazem troski o tę świętość i godność ludzkiego życia od samego początku aż do śmierci, jest promowanie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Istotą tej adopcji jest objęcie modlitewną opieką wiadomego Bogu dziecka, które jest zagrożone śmiercią, z różnych przyczyn. Duchowa adopcja polega na codziennym odmawianiu w intencji jednego dziecka dziesiątki Różańca wraz ze specjalną dodatkową modlitwą przez 9 miesięcy. Ponadto można do tego dodać dowolne praktyki pobożnościowe i ascetyczne w intencji adoptowanego dziecka.