Gdyńska Droga Krzyżowa online przejdź do galerii

W tym roku Gdyńska Droga Krzyżowa, ze względu na sytuację epidemiczną, odbyła się w zmienionej formule.

Gdyńska Droga Krzyżowa ma już kilkunastoletnią historię. Jej trasa biegła pierwotnie z Kamiennej Góry w dół do kolegiaty. W następnych latach trasa zmieniła się i przebiegała od kolegiaty - dziś Bazyliki Morskiej - na Kamienną Górę. W tym roku - z racji epidemii i wynikającego z niej braku możliwości wspólnotowego przejścia ulicami Gdyni - Gdyńska Droga Krzyżowa przybrała trasę internetową, trasę online. 

Wędrówce przewodniczył bp Zbigniew Zieliński.  "Wyruszamy na Drogę Krzyżową jak co roku w Wielkim Poście. Bo Droga Krzyżowa zajmuje szczególne miejsce w tym czasie przygotowującym nas do Świąt Paschalnych" - mówił biskup. 

"Ten rok, to rok dróg krzyżowych wpisujących się w światową epidemię, które pisane są odwagą ducha i bogactwem serca. Niech Ten, który umarł za nas na krzyżu, będzie jeszcze większą inspiracją do odnajdywania Boga w naszej codzienności" - dodał biskup. 

Tegoroczna Gdyńska Droga Krzyżowa zabiera uczestników w podróż w czasie i przestrzeni. Rozpoczyna się w gdyńskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz przy najstarszym Gdyńskim Krzyżu, postawionym pierwotnie na terenie portu, gdy kończyła się jego budowa. Następnie prowadzi przez kilkanaście gdyńskich kościołów oraz miejsc niezwykle istotnych dla historii miasta, a kończy się pod Krzyżem na Kamiennej Górze.

Obrazom pustych gdyńskich ulic czasu epidemii towarzyszą archiwalne zdjęcia Piotra Kwiatkowskiego pokazujące tłumy gdynian uczestniczących w nabożeństwie w latach poprzednich.

Rozważaniom autorstwa gdyńskiej powieściopisarki Anny Halasz towarzyszą utwory pasyjne Chóru Rodziców z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Gdyni pod dyrekcją Anny Adamowicz. 

Organizacji tej formuły Gdyńskiej Drogi Krzyżowej jest Stowarzyszenie K.A.C.K. Mały Kack z Gdyni. Realizację i transmisję wsparli Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Renk Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A.

Zapraszamy do przeżywania Gdyńskiej Drogi Krzyżowej online.

GDYŃSKA DROGA KRZYŻOWA 2021 z Biskupem Zbigniewem Zielińskim | KACK
KURTYNA - Przegląd Teatrów Amatorskich
 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..