W Niedzielę Biblijną uroczystej Mszy św. w archikatedrze oliwskiej przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.
Eucharystia rozpoczęła się lekturą fragmentów Ewangelii według św. Marka, odczytanych przez kleryków Gdańskiego Seminarium Duchownego. W ten sposób zainaugurowany został XIII Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: "Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy". - Wraz z całym Kościołem w Polsce przeżywamy dziś V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Chcemy rozważać nade wszystko ofiarną miłość Chrystusa i naszą odpowiedź na nią - mówił we wprowadzeniu do liturgii ks. dr hab. Grzegorz Szamocki, moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji gdańskiej.
W homilii abp Wojda podkreślił, że Pismo Święte to wyjątkowa księga. - Jest obecna niemal w każdym domu, w każdej rodzinie. Wraz z nią jest obecny Jezus. Dlatego trzeba ją czytać, rozmawiać z Jezusem i posługiwać się zawartymi w niej treściami. Wiem, że w wielu rodzinach tak się dzieje. Niejeden raz słyszę od rodziców: "My często bierzemy Pismo Święte i czytamy razem z dziećmi". Pismo Święte nam pomaga, czujemy obecność Jezusa pośród nas - powiedział metropolita.
- Pismo Święte jest tym słowem, które Bóg nieustannie kieruje do nas. W słowie Bóg mówi do każdego z nas. Bóg pragnie nawiązać z każdym z nas dialog osobowy, chce nam opowiadać o swojej miłości do nas, chce się dzielić z nami tym, co Boże, tym, co buduje naszą tożsamość chrześcijańsko-ludzką i nasze człowieczeństwo - zaznaczył arcybiskup.
- Słowo Boże jest dla nas wszystkim. Ono nas inspiruje, motywuje w podejmowaniu codziennego trudu, umacnia w przeciwnościach, daje światło w trudnych sytuacjach. Ono nadaje naszemu życiu nową perspektywę, nowy sens. Staje się pokarmem dla naszej wiary, nadziei i miłości, które są dla każdego z nas niezmienną drogą zbawienia - dodał.
Hierarcha zauważył, że słowo Boże jest integralnie związane z Eucharystią. - Poprzez jej celebrację, której centrum stanowi Misterium Paschalne, Kościół otwiera bogactwo zbawczych czynów i zasług swojego Pana, tak, że one uobecniają się niejako w każdym czasie, aby wierni zetknęli się z nimi i dostąpili łaski zbawienia - mówił.
- Jezus Chrystus, Słowo Wcielone, w Eucharystii daje nam siebie samego jako pokarm. Mówi o tym w Kafarnaum, po cudownym rozmnożeniu chleba. Nawiązując do Bożego daru, jakim była manna na pustyni, wyjaśnia, że prawdziwym chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu. "Ja jestem chlebem życia, chlebem danym za życie świata". Jest to dar, jaki Jezus uczyni z siebie w tajemnicy krzyża. Eucharystia staje się prawdziwą manną, prawdziwym chlebem z nieba - podkreślił abp Wojda.
Na zakończenie liturgii wierni otrzymali karteczki z zapisanymi fragmentami Pisma Świętego. - Po powrocie do domu otwórzmy Biblię i każdy w najgłębszym skupieniu i powadze niech odczyta sobie otrzymany dzisiaj tekst - zachęcał ks. Szamocki.