Poniżej publikujemy pełną treść dokumentu metropolity gdańskiego:
W oparciu o ubiegłoroczne doświadczenia i w związku z coraz liczniejszymi zapytaniami duszpasterzy oraz zainteresowanych rodziców, przekazuję istotne informacje dotyczące organizacji Pierwszych Komunii Świętych w Archidiecezji Gdańskiej:
- Spotkania przygotowujące dzieci do przyjęcia sakramentów należy prowadzić z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Należy mocno zobowiązać też rodziców do przeprowadzenie katechez domowych według materiałów przekazanych przez duszpasterza przygotowującego do sakramentów.
- Terminy Pierwszych Komunii Świętych wyznaczamy zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Aby zachować właściwą liczbę zgromadzonych w kościele określoną przez obowiązujące przepisy rozporządzeń rządowych i zapewnić bezpieczne warunki podczas liturgii, należy zwiększyć ilość możliwości przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Termin i zasady przeżywania uroczystości duszpasterze ustalają w porozumieniu z rodzicami dzieci.
- Uczestnictwo w Pierwszej Komunii Świętej wymaga zgody rodziców, dotyczy to bowiem dzieci niepełnoletnich. Dzieci powinny brać udział w tych wydarzeniach zawsze pod opieką rodziców.
- Podczas samej uroczystości Pierwszej Komunii Świętej funkcje liturgiczne podejmują rodzice. Dzieci można zaangażować np. w uwielbienie po Komunii Świętej.
- Gdyby w wyznaczonym czasie rodzice nie zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka w wyznaczonym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym.
- Przy organizacji Pierwszych Komunii Świętych należy zachować obowiązujące w danym czasie przepisy sanitarne. Na dzień dzisiejszy są to: dezynfekcja rąk, dystans społeczny oraz zasłanianie ust i nosa, dzieci pierwszokomunijnych nie wyłączając.
- Powyższe zasady dotyczą również rocznic Pierwszej Komunii Świętej.
Abp Tadeusz Wojda SAC
Metropolita Gdański
«
‹
1
›
»
oceń artykuł