Komunikat metropolity gdańskiego dotyczący Pierwszych Komunii św.

Abp Tadeusz Wojda SAC podjął decyzję odnośnie organizowanych w tym roku Pierwszych Komunii Świętych w archidiecezji gdańskiej.

Poniżej publikujemy pełną treść dokumentu metropolity gdańskiego:


W oparciu o ubiegłoroczne doświadczenia i w związku z coraz liczniejszymi zapytaniami duszpasterzy oraz zainteresowanych rodziców, przekazuję istotne informacje dotyczące organizacji Pierwszych Komunii Świętych w Archidiecezji Gdańskiej:

  1. Spotkania przygotowujące dzieci do przyjęcia sakramentów należy prowadzić z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Należy mocno zobowiązać też rodziców do przeprowadzenie katechez domowych według materiałów przekazanych przez duszpasterza przygotowującego do sakramentów.
  2. Terminy Pierwszych Komunii Świętych wyznaczamy zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Aby zachować właściwą liczbę zgromadzonych w kościele określoną przez obowiązujące przepisy rozporządzeń rządowych i zapewnić bezpieczne warunki podczas liturgii, należy zwiększyć ilość możliwości przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Termin i zasady przeżywania uroczystości duszpasterze ustalają w porozumieniu z rodzicami dzieci.
  3. Uczestnictwo w Pierwszej Komunii Świętej wymaga zgody rodziców, dotyczy to bowiem dzieci niepełnoletnich. Dzieci powinny brać udział w tych wydarzeniach zawsze pod opieką rodziców.
  4. Podczas samej uroczystości Pierwszej Komunii Świętej funkcje liturgiczne podejmują rodzice. Dzieci można zaangażować np. w uwielbienie po Komunii Świętej.
  5. Gdyby w wyznaczonym czasie rodzice nie zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka w wyznaczonym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym.
  6. Przy organizacji Pierwszych Komunii Świętych należy zachować obowiązujące w danym czasie przepisy sanitarne. Na dzień dzisiejszy są to: dezynfekcja rąk, dystans społeczny oraz zasłanianie ust i nosa, dzieci pierwszokomunijnych nie wyłączając.
  7. Powyższe zasady dotyczą również rocznic Pierwszej Komunii Świętej.

Abp Tadeusz Wojda SAC
Metropolita Gdański

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..