Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dr Karol Nawrocki prezesem IPN

Gdańszczanin został wyłoniony w konkursie decyzją Kolegium IPN na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Jak poinformowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w specjalnym komunikacie, dyrektor gdańskiej placówki, w trakcie publicznego wysłuchania przeprowadzonego 27 kwietnia w Centrum Edukacyjnym im. prof. Janusza Kurtyki w Warszawie, zaprezentował swój dorobek naukowy i zawodowy, zdobyte doświadczenie, umiejętności, jak i przedstawił koncepcję kierowania IPN-KŚZpNP oraz plany dotyczące jego działania. Decyzję o wyborze kandydata podjęło Kolegium IPN obradujące pod przewodnictwem prof. dr. hab. Wojciecha Polaka. Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej zawnioskowało do Sejmu o powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN.

Komentarz dr. Karola Nawrockiego: - Poparcie mojej kandydatury przez Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, w którego skład wchodzą wybitni naukowcy, publicyści i zasłużeni członkowie opozycji antykomunistycznej w PRL, jest przede wszystkim wielkim zaszczytem. Cieszę się, że czteroletnia praca moja i mojego zespołu w Muzeum II Wojny Światowej została doceniona, a zebrane doświadczenie zaowocuje w dalszej służbie Polsce. Droga do funkcji Prezesa IPN jest jednak bardzo długa i skomplikowana, więc należy się po niej poruszać z właściwym spokojem i rozwagą.

Dr Karol Nawrocki to historyk, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi, działacz społeczny. Tytuł doktora nauk humanistycznych obronił w 2013 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od stycznia 2009 r. był pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, koordynując prace naukowo-edukacyjne na terenie gdańskiego oddziału IPN. Od kwietnia 2017 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Członek Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP. Członek Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej. W latach 2007-2008 uczestnik programu INDEX Pamięci Polaków zamordowanych i represjonowanych przez Hitlerowców za Pomoc Żydom. Przewodniczący Koalicji na Rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Autor i redaktor siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Inicjator, konsultant oraz współautor wielu projektów memoratywnych, edukacyjnych oraz ekspozycyjnych.

Jako dyrektor muzeum konsekwentnie przywraca pamięć o Westerplatte, realizując działania inwestycyjne budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w 2019 r. zainicjował oraz koordynował realizację międzynarodowego projektu wystawienniczego "Fighting and Suffering", który stał się największą tego typu akcją informacyjną w historii polskiej dyplomacji. Przedsięwzięcie to umożliwiło zaprezentowanie opowieści o polskim doświadczeniu w czasie II wojny światowej w ponad 150 miejscach na całym świecie.

Wielokrotnie wyróżniony i nagrodzony, otrzymał m.in. Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski (2017); Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2019); Medal Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej "Za zasługi dla Armii Krajowej" (2018) czy Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama