Laureatów nagrody przedstawił senator Antoni Szymański, przewodniczący Kapituły odznaczenia. - Zwykle jest tak, że organizujemy oddzielne obchody wręczenia nagrody. Ale nagroda wbudowuje się w dzisiejsze święto w sposób doskonały. Wszystkie wyróżnione osoby realizują w swoim życiu historyczne ideały, o których dziś słyszeliśmy - mówił A. Szymański.
W tym roku odznaczenia z rąk bp. Zbigniewa Zielińskiego otrzymali:
- Małgorzata i Jarosław Szydłak, zgłoszeni przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej, za wieloletnie zaangażowanie w dziełach Caritas Archidiecezji Gdańskiej, a wcześniej w Ruchu Światło Życie i Kręgach Domowego Kościoła w Rumi, działalność trzeźwościową, a także kulturalną m.in. z Grupą Artystyczną NAZARET oraz działania na rzecz małżeństwa i rodziny, jako Doradcy Życia Rodzinnego.
- Elżbieta Kacynel-Rendzio, zgłoszona przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej, za wieloletnie wybitne zaangażowanie na rzecz dzieł Caritas Archidiecezji Gdańskiej, prowadzenie Centrum Caritas im. Św. Matki Teresy z Kalkuty, działanie na rzecz osób niepełnosprawnych m.in. w Warsztacie Terapii Zajęciowej i Środowiskowym Domu Samopomocy.
- Irena Rykowska, zgłoszona przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, za wyjątkowo aktywną działalności w Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zarówno w oddziale parafialnym, jak i Radzie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, dbałość o formację religijną, moralną i intelektualną członków Akcji Katolickiej oraz dzieci i młodzieży, działalność charytatywną, w tym jako wolontariusz Domu Opieki Społecznej.
- Urszula Roguska, zgłoszona przez Chór Cantores Minores Gedanensis przy parafii pw. Bożego Ciała w Gdańsku, za zaangażowanie w szkolnictwie specjalnym, współtworzenie Stowarzyszenia Miłośników Pieśni Patriotycznej, wojewódzkiego Konkursu Pieśni Historycznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także zaangażowanie w program "Katyń ocalić od zapomnienia" oraz działanie na rzecz środowisk kombatanckich.
- Mirosław Lademann, zgłoszony przez Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka, za wyjątkowe zaangażowanie organizacyjne i wydawnicze oraz propagowanie wiedzy i pamięci o zbrodni niemieckiej w Lesie Piaśnickim, zaangażowanie w działalność Chóru Mieszanego "Cantores Veiherovienses" i wielostronne zaangażowanie społeczne oraz na niwie kultury.
To już 23. edycja odznaczeń dla osób świeckich za wyróżniające się zaangażowanie na rzecz Kościoła oraz społeczeństwa w ruchach i organizacjach katolickich archidiecezji gdańskiej. Nagrodę po raz pierwszy przyznano w 1998 r. Wśród ponad 100 uhonorowanych w minionych latach znalazły się osoby, które robią coś wartościowego dla gdańskiego Kościoła. Kandydatów do nagrody rokrocznie zgłaszają przedstawiciele władz kościelnych, stowarzyszeń, fundacji i ruchów katolickich archidiecezji. Odznaczeni to m.in. działacze pro-life, wolontariusze, przedstawiciele wspólnot, katoliccy lekarze czy członkowie grup artystycznych, propagujących wartości chrześcijańskie.
«
‹
1
›
»
Foto Gość
DODANE 03.05.2021
AKTUALIZACJA 03.05.2021
oceń artykuł