Nowy numer 30/2021 Archiwum

Zakupowa karta dla seniorów

W archidiecezji gdańskiej Caritas uruchomiła największy niepubliczny program pomocowy dla osób starszych. Kilkaset osób zmagających się z problemami finansowymi, niepełnosprawnością czy samotnością zyskało realne wsparcie.

Program "Na codzienne zakupy" to projekt społeczny prowadzony już po raz 4. od 2018 roku.

Seniorzy z archidiecezji gdańskiej, z grupy wiekowej 60+ z dochodem nieprzekraczającym 1300 zł miesięcznie, zgłoszeni przez parafialne zespoły Caritas, otrzymali kilkanaście dni temu kartę na zakupy, która co miesiąc, do stycznia 2022 r., zasilana jest kwotą 150 zł. To znaczące odciążenie ich miesięcznych budżetów. W skali archidiecezji uczestnicy programu objęci są także opieką kilkuset wolontariuszy Caritas, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w czasie pandemii.

Beneficjenci projektu to starsze osoby z potrzebami materialnego wsparcia – mają niskie miesięczne dochody, są samotne, często niepełnosprawne. Każda z nich otrzymała kartę na zakupy do sklepów Biedronki. W ich zrobieniu pomagają wolontariusze Caritas z najbliższego otoczenia - z parafii, która zgłosiła ich do udziału w akcji. Wspólnie robią zakupy w najbliższym sklepie sieci, kupując wszystkie produkty z asortymentu sklepu, z wyłączeniem alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Ksiądz Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, bardzo pozytywnie ocenia kolejny rok funkcjonowania akcji. - Program pozwala beneficjentom zabezpieczać ich potrzeby w sposób racjonalny, wedle ich inwencji i potrzeb. To każdy z nich samodzielnie decyduje, co i kiedy musi. Akcja buduje też niezmiernie ważny element godnościowy w pomocy społecznej - nasi podopieczni nie mają poczucia, że dostają coś, co zbywa, ale mają prawo wyboru w budowaniu i gospodarowaniu własnym budżetem domowym - zaznacza.

Więcej o akcji Caritas w numerze 20. "Gościa Gdańskiego" na 30 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama