Nowy numer 47/2022 Archiwum

Bez uczynków wiara jest martwa

– Bóg w Trójcy Świętej obdarowuje zbawieniem w Kościele i przez Kościół – mówił bp Wiesław Szlachetka.

Uroczystość Trójcy Świętej zgromadziła wiernych na Kalwarii Wejherowskiej. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka.

– Przez dzieło zbawienia Bóg pragnie dać nam więcej niż w dziele stworzenia. Pragnie dać nam swoje życie, udział w swojej Boskiej naturze – pragnie nam dać wszystko, co potrzebne jest do szczęścia na zawsze – to wszystko, za czym tęskni nasze niespokojne serce. Według planu Ojca Niebieskiego to zbawcze dzieło, wykonane przez krzyż i zmartwychwstanie Jego Syna Jezusa Chrystusa, prowadzi do pełni Duch Święty przez misję Kościoła – mówił biskup.

Hierarcha podkreślił, że dowiadujemy się tego z fragmentów Pisma Świętego. – Biblijne obrazy uwypuklają prawdę, że Chrystus zbawia w Kościele i przez Kościół, dlatego poza Kościołem nie ma zbawienia. Żeby jednak lepiej to zrozumieć, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, kto przynależy do Kościoła, a tym samym ma udział w zbawieniu – mówił bp Szlachetka.

Kaznodzieja podkreślił, że do Kościoła najpierw należą ci, którzy znają Jezusa, słuchają Jego słowa i je wypełniają, którzy przez sakramenty przyjmują łaskę zbawienia. – To do nich odnosi się nazwa „katolicy”. Jednak Pismo Święte wskazuje również na to, że do Kościoła należą nie tylko ci ochrzczeni i znający Jezusa, ale także ci, którzy słuchają głosu sumienia, którzy czynią miłosierdzie, którzy szukają prawdy, a tym samym szukają Jezusa. Bo Jezus jest prawdą – zaznaczył biskup.

Dodał, że jako katolicy jesteśmy przy samym źródle łaski zbawienia. – Ale może się zdarzyć, że ktoś, będąc blisko źródła, z własnej winy z tego źródła nie czerpie, bo lekceważy Boże słowo, sakramenty, niedzielną Eucharystię, Boże przykazania. A więc przynależy do Kościoła tylko z nazwy. A trzeba pamiętać, że sama nazwa nie zbawia. Bo wiara bez uczynków jest martwa – podkreślił kaznodzieja. – Dzisiaj uwielbiamy Boga w Trójcy Przenajświętszej. Dziękujemy Mu, że uczynił nas swoim ludem, Kościołem, że obdarza nas swoją łaską i swoim słowem prowadzi nas drogą zbawienia – zakończył biskup Szlachetka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama