W bazylice św. Brygidy w Gdańsku otwarto w środę wystawę "Księża Solidarności", przygotowaną przez Instytut Dziedzictwa Solidarności. Upamiętnia ona księży i zaangażowanie Kościoła w działalność NSZZ "Solidarność" oraz walkę z komunizmem.
W wernisażu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, Instytutu, Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a także świadkowie historii - ks. Eugeniusz Jankiewicz i o. Bronisław Sroka. Mateusz Smolana, dyrektor IDS, mówił, że celem przedsięwzięcia jest ukazanie pozytywnych aspektów zaangażowania Kościoła katolickiego i jego duchownych w działalność NSZZ "Solidarność". - Wystawa jest opowieścią o kapłanach, którzy mieli odwagę wyjść do człowieka w niezwykle trudnej rzeczywistości politycznej i społecznej. Duchowieństwo i Kościół w Polsce powiedzieli prawdzie: "tak". Ta wystawa to dopiero początek badań i publikacji życiorysów księży współpracujących z Solidarnością. Nie sposób umieścić na tablicach wszystkich dokonań duchownych w działalności związku - mówił. Dodał, że miejsce ekspozycji nie zostało wybrane przypadkowo. Bazylika św. Brygidy, nazywana bastionem Solidarności, to świątynia szczególna dla Polaków i działaczy związku. Po ogłoszeniu stanu wojennego była miejscem oporu i walki z reżimem komunistycznym, a także miejscem działania członków podziemnej Solidarności.
Autorem wystawy jest dr Mateusz Ihnatowicz. Ekspozycja składa się z 14 tablic prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w rewolucję Solidarności i pokonanie komunizmu. Przedstawieni zostali na niej najważniejsi duchowi patroni związku oraz wybrani kapelani związku. Szczególną uwagę poświęcono sylwetkom ks. Jerzego Popiełuszki, kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Całość poprzedzają tablice informujące o kontekście historycznym, w tym plansze o Mszach św. za ojczyznę, pielgrzymkach ludzi pracy na Jasną Górę, czy zaangażowaniu Kościoła w Solidarność.
W wystąpieniach otwierających wystawę wypowiadali się bezpośredni świadkowie historii. Ks. Eugeniusz Jankiewicz - wieloletni kapelan Solidarności z Dolnego Śląska – mówił, że wystawa przypomina, że odrodzenie moralne Polaków w sierpniu 1980 roku nie byłoby możliwe bez codziennej i cichej pracy duszpasterskiej wielu kapłanów. Andrzej Kołodziej, działacz Solidarności Walczącej, przewodniczący Rady IDS, dodał, że bez wsparcia Kościoła nie byłoby Solidarności. - Bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Kościół był wówczas jedynym autorytetem, nie tylko dla ludzi wierzących. Był ostoją i nośnikiem patriotyzmu, wolności oraz gwarantem polskości - mówił A. Kołodziej. Z kolei ks. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy dodał, że obowiązkiem kapłanów jest wypowiadanie się na tematy społeczno-polityczne. - Grzechem zaniechania byłoby gdybyśmy nie zabierali głosu w sprawach związanych z naszym codziennym życiem, polską i europejską rzeczywistością - powiedział.
Wystawa będzie prezentowana w kościele św. Brygidy do końca czerwca. Jest również dostępna w wersji cyfrowej na stronie internetowej Instytutu Dziedzictwa Solidarności.