Międzynarodowy chrześcijański Ruch Wiara i Światło świętuje w tym roku swoje 50-lecie. Z tej okazji po wspólnotach w Polsce peregrynuje ikona Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas Mszy św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku przywitano wizerunek Maryi w Prowincji Polski Północnej.
W tym roku przypada 50. rocznica powstania pierwszych wspólnot Wiara i Światło na świecie. W ramach obchodów jubileuszu zaplanowano międzynarodową pielgrzymkę na Jasną Górę. Sytuacja epidemiczna wymusiła jednak zmianę planów. Podjęto decyzję, aby w Polsce zorganizować peregrynację ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Wizerunek, wykonany przez wspólnotę Betlejem - osób bezdomnych z Jaworzna, gości w każdej z 4 prowincji, wędrując po wszystkich wspólnotach, rodzinach i domach przyjaciół.
Reprezentanci wspólnot z Prowincji Polski Północnej spotkali się na Mszy św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, aby powitać na swoim terenie obraz Pani Jasnogórskiej. - Ikonę otrzymaliśmy od wspólnoty z Olsztyna. Peregrynację rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św., którą sprawował ks. Andrzej Nowak, kapelan naszej prowincji. Przez najbliższe 3 miesiące będziemy trwać z Matką Bożą na modlitwie dziękczynnej za jubileusz 50-lecia, polecając za Jej wstawiennictwem Panu Jezusowi nasze wspólnoty, rodziny i nas samych - mówi Joanna Walczak, koordynatorka.
Międzynarodowy chrześcijański ruch powstał w 1971 r. jako owoc kilkunastotysięcznej pielgrzymki osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin i przyjaciół do Lourdes. - Wiara i Światło to odpowiedź na ból rodziców, którzy - z racji niepełnosprawności ich dzieci - byli marginalizowani zarówno przez społeczeństwo, jak i Kościół. Wiara i Światło to znak dla świata, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są w centrum wspólnoty i mają swoją wartość oraz godność - zaznacza J. Walczak.
W Polsce działa dziś ponad 90 wspólnot, skupionych w czterech prowincjach. Grupy z Gdańska, Gdyni, Kartuz, Starogardu Gdańskiego, Władysławowa, Szczecina, Więcborka, Wysokiej i Bydgoszczy tworzą Prowincję Polski Północnej. Każda wspólnota składa się z kilkunastu osób niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym, ich rodziców, przyjaciół i księdza kapelana. Raz w miesiącu odbywa się Msza św., spotkanie formacyjne w oparciu o podręcznik tematyczny, a następnie agapa.
- Poza regularnymi zebraniami podejmujemy szereg działań, zależnie od ich potrzeb, naszej kreatywności i Bożej inspiracji. Jesteśmy jak rodzina - odwiedzamy się w naszych domach, rozmawiamy przez telefon, piszemy do siebie esemesy. Często razem spędzamy wakacje, jeździmy na dni skupienia, rekolekcje, obozy i pielgrzymki. Wspólnie przeżyte chwile to zawsze czas radości, który buduje więź przyjaźni. A to jest najpiękniejsze w naszych wspólnotach - podkreśla Joanna.
Więcej o wspólnotach Wiara i Światło w 23. numerze "Gościa Gdańskiego" na 13 czerwca.