24 lata temu, 8 czerwca, abp Tadeusz Gocłowski erygował parafię pw. św. Jadwigi Królowej w Bojanie. Od tego czasu mieszkańców przybywa, a lokalny Kościół szybko się rozwija.
W historii kaszubskiej wspólnoty najważniejszym momentem był dzień, w którym w Bojanie odprawiono pierwszą Mszę św. Dokładnie w tym samym czasie – 24 lata temu, 8 czerwca – św. Jan Paweł II kanonizował patronkę świątyni w Krakowie. Prace budowlane związane z wybudowaniem kościoła toczyły się szybko – już w 2002 r. abp Gocłowski konsekrował świątynię. Rok później dokończono prace związane z pokryciem dachowym i elewacją. W 5. rocznicę powstania parafii rozpoczęto budowę Golgoty i postawiono krzyż misyjny. 5 października 2003 r. metropolita gdański uroczyście poświęcił krucyfiks i stacje drogi krzyżowej. Ostatnie ćwierćwiecze to także dynamiczny rozwój kaszubskiej wsi.
– Z wioski zamieszkałej przez niecałe 1000 osób wraz z upływem tych 25 lat przekształciła się ona w miejscowość niemal pięciotysięczną. Zmieniła się też struktura mieszkańców według ich pochodzenia. Obecnie nie jest to tylko wyłącznie ludność rdzenna, kaszubska, ale w zdecydowanej większości napływowa, z miast. To stawia wyzwania duszpasterskie. Trzeba pielęgnować zarówno tradycyjne formy duszpasterstwa, jak i nowe – mówi ks. Piotr Maciołek, proboszcz.
W parafii działa 6 róż Żywego Różańca, które kontynuują ciągłość jeszcze z pierwotnej parafii w Kielnie, do której przez setki lat należała wspólnota katolików z Bojana. Jednak w ostatnich kilku latach pojawiło się aż 6 zupełnie nowych róż Różańca Rodziców za Dzieci. Jest też pierwsza róża Różańca Dzieci za Rodziców. W parafii niemal od początku istnieją schola dziecięca i powstały nieco później chór dorosłych Jagiellonki. Przygotowują oni oprawę muzyczną liturgii na wysokim poziomie. Chór występował m.in. w bazylice św. Piotra w Rzymie. Wśród tradycyjnych form wspólnotowych ksiądz proboszcz wymienia też działanie Liturgicznej Służby Ołtarza, która skupia ponad 20 ministrantów i lektorów. W parafii działa też krąg rodzin Ruchu Światło–Życie. W marcu 2008 r. zostały poświęcone kościelne organy, na których inauguracyjny koncert wykonał prof. Roman Perucki. Parafia włącza się także aktywnie w życie społeczne mieszkańców Bojana.
– Odpowiedzią duszpasterską, społeczną i wychowawczą na potrzeby rozrastającej się parafii jest przedszkole, istniejące od 2006 roku. Od początku cieszy się bardzo dobrą opinią rodziców. Rodziny wprowadzające się wciąż licznie do Bojana, mające małe dzieci, nie muszą szukać dla nich opieki w Gdańsku czy Gdyni. Miejsce dla nich znajdzie się w naszej placówce – mówi ks. Maciołek. Również trudny czas epidemii i związanych z nią ograniczeń proboszcz i współpracownicy spożytkowali na inwestycje. – Podjęliśmy się dzieła rozbudowy przedszkola, aby polepszyć warunki i możliwości. Zbudowaliśmy wewnątrz aulę, miejsce spotkań dzieci i rodziców. Powiększyliśmy parking, polepszając dostęp dla osób niepełnosprawnych. To inwestycja, która służy całej wspólnocie mieszkańców i parafianom – dodaje proboszcz.
W parafii działa też Koinonia Jan Chrzciciel, której kilkudziesięciu członków zamieszkało w Bojanie. Prowadzą oni działania związane z nową ewangelizacją, a także aktywnie włączają się w parafialne inicjatywy. – Są obecni na niedzielnych Mszach św., wspierają inicjatywy, pomagają w pracach i potrzebach. Znaleźli w naszej świątyni oazę, by prowadzić działania na terenie całego Pomorza – wyjaśnia kapłan. Praca duszpasterska w Bojanie koncentruje się także na działaniach ewangelizacyjnych, które mają trafiać przede wszystkim do przybywających do wspólnoty mieszkańców dużych miast. – Skupiamy się na nowoczesnych formach. Były już kilkakrotnie organizowane kursy Alpha, w których uczestniczyła duża grupa parafian. Dają dostęp do bogactwa wiary chrześcijańskiej z otwartością na każdego, nawet wątpiącego, poszukującego w wierze, człowieka. Teraz do udziału w kursie Alpha postanowiliśmy zaangażować młodzież przygotowującą się do bierzmowania – mówi ks. Maciołek.
Owocem poszukiwania nowych form duszpasterskich są w parafii zarówno nowe wspólnoty, jak i działania. – Cieszy mnie liczny udział parafian w publicznej Drodze Krzyżowej. Mamy też comiesięczne spotkania na słodkim poczęstunku po niedzielnych Mszach św. A po lockdownie, z zachowaniem wszystkich reguł sanitarnych, udało się zorganizować procesję Bożego Ciała i parafialny odpust, połączony z poczęstunkiem – mówi ksiądz proboszcz.
Zapraszamy
Parafia pw. św. Jadwigi Królowej
ul. Wawelska 1, 84-207 Bojano
www.bojano.diecezja.gda.pl
Porządek Mszy św.: pon.–pt.: 18.00; sob.: 9.00, 18.00; niedz.: 8.30, 10.00, 11.30, 16.00.
Odpust: 8 czerwca.