Jest to najstarsza parafia na tym terenie. Budowa obecnego kościoła rozpoczęła się w roku 1913, a 7 lat później – 19 czerwca 1921 r. – odbyła się konsekracja.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi może poszczycić się długą i bogatą historią. Około 1220 r. cystersi oliwscy otrzymali od księcia Subisława, syna Sambora I, Rumię, która należała wówczas do parafii redzkiej. Utworzyli nową parafię, która pierwotnie obejmowała obszar m.in. osad: Rekowo, Ciechocino, Pieleszewo, Gniewowo, Zbychowo, Łężyce i Zagórze. Obok Oksywia, Pucka, Strzelna, Żarnowca uznaje się ją za najstarszą w tej części Pomorza Gdańskiego.
W dokumentach powizytacyjnych z 1583 r. znaleźć można informację o istniejącym tutaj od XIII w. kościele parafialnym pw. św. Stanisława. Miał on murowane prezbiterium. Pozostałą część stanowił mur pruski. Wokół świątyni znajdował się cmentarz parafialny. Co ciekawe, w dokumentach powizytacyjnych z lat 1686–1687 kościół nosi już inne wezwanie – św. Mikołaja i Krzyża Świętego. W okresie międzywojennym w kościele tym odbywała się nauka religii. Pełnił również funkcję kaplicy cmentarnej. Jego stan techniczny, a także rozmiar pozostawiały wiele do życzenia – z trudem mieścili się w nim ówcześni parafianie.
Konieczna stała się budowa nowej świątyni. Rumska gmina katolicka podjęła inicjatywę i wystąpiła z projektem wybudowania kościoła, który miał stanąć w pobliżu dotychczasowego. Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy. Trzy lata później przedstawiono projekt wykonany przez berlińskiego architekta Oskara Siede. Prace budowlane ruszyły 22 kwietnia 1913 r., a w październiku kościół – w stanie surowym – był już gotowy, włącznie z dachem i tynkiem zewnętrznym. Dalsze prace postępowały na tyle szybko, że w lutym 1915 r. do wykończenia pozostały stolarka, ślusarka i wyposażenie kościoła. I wojna światowa opóźniła harmonogram prac, które zakończyły się ostatecznie w 1918 roku. Wtedy również zainstalowano w kościele organy zbudowane przez elbląską firmę Eduard Wittek. Konsekracja świątyni odbyła się po powrocie Pomorza Gdańskiego do Polski. Kościół poświęcił 19 czerwca 1921 r. bp Jakub Klunder, sufragan diecezji chełmińskiej. II wojna światowa odcisnęła swoje piętno na rumskim kościele. Niemcy zdemontowali m.in. sygnaturkę wieńczącą kościelną wieżę. Miało to uniemożliwić ewentualną obserwację lotniska w Rumi.
Po wojnie rozpoczęła się rekonstrukcja ogołoconych ścian, a także renowacja jedynego zachowanego – na owalnym suficie – obrazu przedstawiającego Ostatnią Wieczerzę, który powstał w okresie międzywojennym. Prace trwały dwa lata – od 1954 do 1956 r. – pod okiem prof. Mariana Schwarza z Poznania. Artysta wykonał również obrazy w ołtarzach bocznych, złocenia, zaprojektował witraże, a także odrestaurował stacje drogi krzyżowej. Przez lata kościół przeszedł wiele remontów. – Obecny stan naszej świątyni jest bardzo dobry. Staramy się o wpisanie jej do rejestru zabytków – mówi ks. Zbigniew Hul SDB, proboszcz.
W parafii działają m.in. Caritas, która za swojego patrona obrała bp. Konstantyna Dominika, prężnie rozwijająca się wspólnota Domowego Kościoła, SALOS, czyli Salezjańska Organizacja Sportowa z licznymi sekcjami dla dziewcząt i chłopców, a także Chór św. Cecylii, mający na swoim koncie występy w kraju i za granicą. W ostatnim czasie parafia mocno przygotowywała się do 100. rocznicy konsekracji – zarówno duchowo, jak i… festynowo. Poczta Polska wydała nawet znaczek okolicznościowy z okazji jubileuszu. – Najważniejsza jest jednak refleksja nad krzyżem Jezusa Chrystusa – zaznacza ks. Hul. Proboszcz podkreśla, że obecne wielkim parafialnym marzeniem jest, by w pobliżu kościoła stanął budynek, który będzie miejscem spotkań. – Brakuje nam takiej przestrzeni, a miejsce na jego powstanie mamy. Moglibyśmy prowadzić działalność duszpasterską, mogliby się w nim gromadzić członkowie wspólnot – dzieci, młodzież, dorośli. Dałoby nam to szansę na nowe przedsięwzięcia, bo parafia cały czas się rozrasta. Obecnie liczy 13 tys. parafian, a oni chętnie włączają się w życie wspólnotowe – podkreśla.
Zapraszamy
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego,
ul. Kościelna 20, 84-230 Rumia;
www.rumiakrzyz.pl
Porządek Mszy św.:
pon.–sob.: 7.00, 8.00, 18.30;
niedz.: 6.30, 8.00, 9.30 (młodzież), 11.00 (dzieci), 12.30 (suma), 15.00, 16.30 (Msza łacińska w I niedz. miesiąca), 18.30, 20.00. Latem nie ma Mszy św. o godz. 15, 16.30 i 18.30.
Odpust: 14 września (Podwyższenie Krzyża Świętego) i 2. niedziela października – odpust Bożej Opatrzności.