Tradycyjnie pod koniec lipca z naszej archidiecezji wyruszą piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Wędrować będą grupy kaszubska, gdyńska i gdańska. Zapisy już trwają.
Pielgrzymowanie do tronu Królowej Polski, podobnie jak w zeszłym roku, organizowane jest w reżimie sanitarnym.
- Na początku każdego dnia wszystkim uczestnikom zostanie zmierzona temperatura ciała. Na trasie obowiązuje dystans społeczny oraz ograniczenie do minimum kontaktu z mieszkańcami miejscowości, przez które pielgrzymi będą przechodzić. Przy wejściu do pomieszczeń zamkniętych należy zdezynfekować ręce, a także założyć maseczkę. Podczas noclegów będziemy korzystać z miejsc ogólnodostępnych, takich jak szkoła. Jedyną różnicą w porównaniu z zasadami ubiegłorocznymi jest limit pątników. W tym roku wynosi on 300 osób, do którego nie wliczają się pielgrzymi zaszczepieni. Patrząc z perspektywy grup naszej archidiecezji, można powiedzieć, że powracamy do tradycyjnej formy pielgrzymowania - wyjaśnia ks. Robert Jahns, kierownik grupy kaszubskiej.
Najdłuższa w Polsce, 40. Piesza Pielgrzymka Kaszubska na Jasną Górę, wyruszy na trasę w niedzielę 25 lipca o godz. 6 z kościoła pw. Bożego Ciała na Helu. Na półwysep pątników dowiozą autokary. Wspólne wędrowanie nie zakończy się jednak po dojściu do Częstochowy. - Każdy jubileusz pielgrzymki kaszubskiej skłania nas do podjęcia jakiegoś szalonego Bożego pomysłu. Byliśmy już na Giewoncie, Lewoczy na Słowacji, Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. 40-lecie pielgrzymowania z Kaszub uczcimy, odwiedzając grób św. Jakuba w Santiago de Composteli. Okazja jest tym większa, że przeżywamy jubileuszowy Rok św. Jakuba. Chcemy więc te dwa jubileusze połączyć. Kiedy dojdziemy na Jasną Górę, udamy się na nocleg. Następnie delegacja pątników pojedzie autokarem do Hiszpanii, by przez trzy dni przejść 117 km szlaku jakubowego. Tam będziemy wędrować tak, jak się idzie na Camino, a więc każdy indywidualnie, ze swoim plecakiem. Spotkamy się na postoju 7 km przed sanktuarium. Przebierzemy się w kaszubskie stroje, weźmiemy flagi i sztandary, nagłośnienie i już jako grupa wejdziemy do katedry, gdzie podczas Mszy św. u grobu apostoła przeżyjemy zakończenie naszej pielgrzymki. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na "część hiszpańską". Jednak warunkiem uczestnictwa w niej jest przejście przynajmniej 4 dni na trasie Hel-Jasna Góra - tłumaczy ks. Jahns.
Pielgrzymka Gdyńska rozpocznie się 26 lipca Mszą św. o godz. 6 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Zapisy na trasę odbywają się przez internet, jednak można się też zapisać w tradycyjny sposób. - Jak co roku, przy kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi na gdyńskich Karwinach będzie otwarty sekretariat i również tam będzie można zgłosić chęć uczestnictwa w pielgrzymce - mówi ks. Krzysztof Czaja, kierownik grupy gdyńskiej. Wzorem lat ubiegłych, na ostatni dzień pielgrzymowania będzie można przyjechać autokarem. - Zachęcam do skorzystania z tej okazji, szczególnie wszystkich, którzy sympatyzują z naszą pielgrzymką - zaznacza kapłan.
Gdańszczanie wyruszą na pątniczy szlak 28 lipca po Mszy św. o godz. 6 w bazylice Mariackiej. Codziennie z Gdańska, sprzed byłego kina "Krewetka" znajdującego się naprzeciw Dworca Głównego PKP, będzie jeździł autobus, który dowiezie pątników na trasę pielgrzymki i odwiezie do domu. - Można więc wybrać się na jeden dzień, kilka dni bądź na całość pielgrzymki. Należy to wskazać podczas zapisów przez formularz na stronie internetowej. Zauważyliśmy, że w ubiegłym roku ten autokar przyniósł bardzo duży pożytek. Skorzystało z niego ok. 300 osób, które nigdy nie chodziły na pielgrzymkę. To jednak niejedyny owoc pandemii. Postanowiliśmy i w tym roku powołać pielgrzymkę wewnątrz diecezji. W 16 kościołach stacyjnych codziennie o godz. 21 będzie można pójść na Apel Jasnogórski prowadzony przez pątników. Co ważne, oprócz katedry oliwskiej i bazyliki Mariackiej, są to zupełnie inne świątynie - podkreśla ks. Łukasz Grelewicz, przewodnik grupy gdańskiej.
- Pielgrzymka to miejsce, w którym można uczyć się braterstwa, jedności i zaufania Bogu na wzór św. Józefa i Maryi. Jeśli więc chcesz odkrywać skarby, które daje ci Pan Bóg, serdecznie zapraszam, choć na jeden dzień - zachęca ks. Grelewicz.
Więcej informacji o poszczególnych grupach oraz formularze zapisów można znaleźć na: