Nowy numer 37/2021 Archiwum

Twórczość bliska sercu

- Utwory skomponowane przez Stanisława Kwiatkowskiego są świadomym i jednoznacznym wyznaniem wiary w Chrystusa, do którego kierowana jest żarliwa modlitwa - mówi ks. Robert Kaczorowski.

Stanisław Kwiatkowski (1930–2010) to artysta muzyk, organista, dyrygent, kompozytor i niestrudzony animator życia kulturalnego.

W latach 1978-1987 był pierwszym organistą w katedrze oliwskiej. W tym czasie zaczął tworzyć kompozycje o charakterze religijnym.

- Pamiętam go z czasów, gdy byłem klerykiem. Przez długie lata był zaangażowany w muzyczną działalność na terenie naszej diecezji. Grał na odpustach św. Wojciecha, towarzyszył na Mszach radiowych w kościele św. Elżbiety dla tych, którzy byli na morzu. To był człowiek całym sercem i całą duszą oddany Kościołowi gdańskiemu - podkreśla ks. Kaczorowski.

- On wiedział, że pieśni religijne mają wybrzmiewać w kościele i służyć ludowi w modlitwie, że muszą być napisane pięknie, ale spokojnie. Z drugiej strony, gdy się słucha tej muzyki, to człowiek ma świadomość, że jest to twórczość bliska sercu. Nie przypuszczałem, że pozostawił po sobie aż tyle utworów religijnych. Moim pragnieniem jest, aby tę jego twórczość ocalić od zapomnienia - dodaje kapłan.

W wyniku przeprowadzonej kwerendy ks. Kaczorowski ustalił, że S. Kwiatkowski jest autorem 5 mszy, 168 utworów religijnych solo i na chór, 68 utworów o tematyce świeckiej, a także 57 utworów na organy solo, co daje łączną liczbę 298 kompozycji. Do tego doliczyć trzeba ponad 240 różnego rodzaju harmonizacji i opracowań, w większości pieśni religijnych, przeznaczonych do wykonywania przez lud z akompaniamentem organowym oraz chóry kościelne.

W 2020 r. ukazały się trzy płyty z twórczością organową kompozytora. Niedawno udało się wydać dwie kolejne, zatytułowane "Rzuć światło na ten świat…" i "O dobry Jezu nasz…". Na płytach zostało zamieszczonych łącznie 30 pieśni religijnych S. Kwiatkowskiego. - Każda z zamieszczonych na płycie pieśni jest wejściem w wewnętrzny, wręcz intymny świat jej twórcy. Tak jest na przykład w pieśni "Ufność", do której muzykę i tekst stworzył S. Kwiatkowski. Według sugestii kompozytora utwór ten ma być utrzymany "w klimacie muzyki Bachowskiej". Już po pierwszym prowadzeniu, na tle znanej już muzyki z Bachowską harmonią, pojawiają się słowa: "Gdy idę w nieznane, Twa dłoń prowadzi mnie, Ty dodasz mi sił. Gdy upadnę, podnosisz mnie". Słowa proste, krótkie i niewymagające komentarza  zaznacza kapłan.

Płyty z twórczością S. Kwiatkowskiego, nagrane przez ks. Kaczorowskiego oraz Piota Kusiewicza, można kupić na stronie internetowej www.studiomts.pl/skleponline.

Dla naszych Czytelników mamy nie lada gratkę. Poniżej można wysłuchać pieśni "Przenajświętszy".

Stanisław Kwiatkowski - "Przenajświętszy"
ks. Robert Kaczorowski i Piotr Kusiewicz

Gdański oddział "Gościa Niedzielnego" objął patronat medialny nad płytami "Rzuć światło na ten świat…" i "O dobry Jezu nasz…". Więcej w 25. numerze "Gościa Gdańskiego" na 27 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama