W 1971 r. erygowano w Smażynie parafię pw. św. Antoniego Padewskiego. Tym samym świątynia, ponad 100 lat wcześniej wybudowana przez ewangelików, stała się miejscem kultu dla katolików z północnej części Kaszub.
Niewielka wieś, leżąca nad rzeką Bolszewką nieopodal Szemudu, jest miejscowością istniejącą od ponad 6 wieków. Najstarsza pisana wzmianka o Smażynie pochodzi z 1407 roku. Jeszcze na przełomie XVIII i XIX w. w leżącej na ówczesnym pograniczu I Rzeczypospolitej i Prus wsi 75 proc. ludności stanowili Kaszubi wyznania katolickiego, nieposiadający jednak własnej świątyni. Przez wieki należeli oni do wspólnoty parafii w Łebnie. Tymczasem działalność kolejnych właścicieli wsi – rodzin von Wieher, Hertig, Puttkamer i Pieper – doprowadziła do znacznej przewagi imigranckiej ludności niemieckiej wyznania ewangelickiego.
Pierwotnie protestanci jeździli na nabożeństwa do siedziby starostwa w Mirachowie. Aby ułatwić sobie uczestniczenie w nich, wybudowali kościół w Smażynie. W 1862 r. właściciele 7 okolicznych majątków zawiązali komitet budowy. Nowy zbór wybudowano w kilkanaście miesięcy i oddano do użytku w 1864 roku. Tak powstała istniejąca do dziś neogotycka, jednonawowa, ceglana budowla z wyodrębnionym prezbiterium i ponad 30-metrową wieżą nad głównym wejściem, dominującą nad wsią. W tym czasie wybudowano również plebanię i organistówkę. Po II wojnie światowej ludność niemiecka ze Smażyna i okolicznych miejscowości wyjechała do Niemiec. Zdewastowany i okradziony przez Sowietów oraz szabrowników kościół został przejęty przez Polaków.
– Świątynię poświęcono w 1946 r. i włączono do diecezji chełmińskiej. Aż do 1970 r. kościół stanowił filię parafii w Łebnie. Pieczę nad świątynią sprawowała jedna z rodzin zamieszkujących wieś. W tym czasie w smażyńskim kościele była odprawiana w tygodniu tylko jedna Msza św. W niedzielę przyjeżdżali proboszcz z Łebna i organista. Również przygotowania do sakramentów świętych odbywały się w tym czasie w Łebnie – mówi ks. Krzysztof Masilewicz, proboszcz parafii.
Smażyno jako samodzielny ośrodek duszpasterski funkcjonuje od 1970 roku. 5 czerwca 1971 r. została ustanowiona parafia pw. św. Antoniego Padewskiego. Pierwszym proboszczem był ks. Wojciech Mudlaff, który posługiwał tutaj przez rok. Po nim, do 1987 r. – ks. prał. Alojzy Marszall. Kolejne 30 lat, aż do 2019 r., to czas, kiedy proboszczem był ks. kan. Jan Borkowski, dziś rezydent parafii. Od półtora roku na czele wspólnoty ze Smażyna, należącej do dekanatu Luzino, stoi ks. Masilewicz. W skład parafii wchodzą wsie: Cząstkowo, Wyszecino, Pobłocie-Wybudowanie, najmniejsze z nich Smażyno oraz pojedyncze domy w miejscowościach Łebno, Donimierz i Milwino.
– To typowo wiejska parafia, licząca ponad 1200 wiernych. Niemal wszyscy z nich to potomkowie rodzin mieszkających tu od setek lat. Nie sprowadzają się do nas mieszkańcy Trójmiasta, ale budowana w pobliżu Obwodnica Kaszubska może to zmienić, więc i wspólnota z czasem się zapewne powiększy. Muszę podkreślić, że taki rodzinny charakter naszej parafii wpływa znakomicie na nasze relacje. Rewelacyjnie nam się współpracuje. Parafianie sami podejmują różne inicjatywy i prace przy kościele, motywują mnie też do podjęcia kolejnych inwestycji – mówi ks. Masilewicz.
Licząca ponad 150 lat świątynia ostatnio zyskała wyremontowaną wieżę. To największa inwestycja ostatnich lat w parafii. – Bardzo się cieszę, że udało nam się wspólnie z parafianami doprowadzić remont do szczęśliwego końca. Sami nadzorowali postęp i jakość robót. Zyskaliśmy także nowe drzwi, które poświęcił w czasie jubileuszu abp Tadeusz Wojda. Najbliższe pilne inwestycje to zabezpieczenie drewnianej konstrukcji i wyposażenia kościoła przed kornikiem. Prace remontowe powinny też objąć elewację – wylicza proboszcz.
W parafii działa wspólnota Żywego Różańca, jest też kilkunastu ministrantów i lektorów. Ksiądz Masilewicz chce niebawem stworzyć scholę dziecięcą, a także parafialny chór. Marzeniem kapłana jest wybudowanie sali parafialnej, w której mogłyby działać wspólnoty.
Zapraszamy
Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego,
Smażyno 4, 84-217 Szemud;
www.parafiasmazyno.pl
Porządek Mszy św.:
pon.–sob.: 18.00;
niedz.: 8.00, 10.00, 11.30.
Odpust: 13 czerwca.