Trwają zapisy na kolejny rok formacyjny w ramach zajęć prowadzonych przez Szkołę Barnaby.
W październiku 2019 r. w Gdyni ruszyła pierwsza w Trójmieście Szkoła Liderów i Animatorów. Została stworzona z myślą o świeckich, duchownych i osobach konsekrowanych, którzy chcą pogłębić wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu teologii pastoralnej w posłudze duszpasterskiej, by mogli świadomie i z zaangażowaniem posługiwać we wspólnotach. Dwie pierwsze edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zajęcia mają formę popularnonaukowych wykładów.
Słuchacze otrzymują skrypty. Nie są przewidziane żadne zaliczenia ani egzaminy na zakończenie szkoły. Kurs trwa 9 miesięcy i obejmuje 60 godzin nauki (19 zjazdów) podzielonych na zajęcia teoretyczne i praktyczne z warsztatami, które zostały tak opracowane, aby dać słuchaczom praktyczne narzędzia pomagające w efektywnym prowadzeniu wspólnoty. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu w auli Kolegium Teologicznego przy ul. Armii Krajowej 46 w Gdyni. W tym roku w ramach Szkoły Barnaby przewidziane zostały dwa nowe kursy – maryjny i młodzieżowy.
– W zeszłym roku w czasie epidemii otworzyliśmy kurs dla róży różańcowej – Modlitwy o Potomstwo, który był tylko online. Na podstawie tego doświadczenia wiemy, że zainteresowanie pogłębianiem religijności maryjnej jest spore. Dlatego zdecydowaliśmy się otworzyć kurs stacjonarny, przeznaczony dla wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat postaci Matki Bożej – wyjaśnia ks. Andrzej Wiecki, koordynator i wykładowca Szkoły Barnaby.
Kurs będzie trwał rok. Stworzony został przy współpracy z Modlitwą o Potomstwo. Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu przy sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie w środy w godz. 18.30–20.30. – W programie kursu znajdą się podstawy biblijne oraz dogmatyczne dotyczące mariologii. Kursanci dowiedzą się również, w jaki sposób wykorzystać pobożność maryjną w życiu codziennym. Za kurs będzie odpowiedzialny ks. Mateusz Tarczyński, który jest studentem teologii dogmatycznej – dodaje ks. Wiecki.
Drugim nowym kursem jest ten przeznaczony dla młodych, który powstał przy współpracy z Duszpasterstwem Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej. – To propozycja przeznaczona przede wszystkim dla uczniów szkół średnich, którzy chcieliby wiedzieć, w jaki sposób prowadzić innych w formacji z uwzględnieniem nowych metod ewangelizacyjnych. Kurs skierowany jest również do młodzieży chcącej prowadzić DOM, czyli Dekanalne Oratorium Młodych. Będzie za niego odpowiedzialny ks. Piotr Wiecki, diecezjalny duszpasterz młodzieży, a spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w Gdańsku-Migowie we wtorki w godz. 18.30–20.30 – mówi ks. Wiecki.
Zapisy na wszystkie kursy w Szkole Barnaby trwają do października, ale koordynator zachęca, by osoby zainteresowane zgłosiły się jak najszybciej. – Mamy ograniczoną liczbę miejsc, dlatego jeżeli ktoś chciałby zapisać się do Szkoły Barnaby, proponuję, by zrobił to w miarę szybko – mówi ks. Wiecki. Zapisać można się przez stronę internetową szkoły. Tam również znajdują się dodatkowe informacje.