Kościół pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie to architektoniczna perła o interesującej bryle i witrażach, uznanych za jedne z najciekawszych na świecie. Posługujący tu księża chrystusowcy dbają nie tylko o wspólnotę, ale i o tysiące turystów, wypoczywających nad Bałtykiem.
Historia Władysławowa sięga XIII w. – ówczesna miejscowość zwana Wielka Wieś po raz pierwszy została wspomniana w zapiskach historycznych w 1284 roku. Mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem oraz rolnictwem – już wtedy istniał w miejscowości port rybacki. Rozwój wsi nastąpił w latach 1546–1676, w czasach istnienia starostwa puckiego. W obliczu najazdu szwedzkiego król Władysław IV nakazał w 1635 r. wybudować tu morski fort wojenny. W czasie potopu szwedzkiego miejscowość ucierpiała. Po I rozbiorze Polski Wielka Wieś przeszła pod panowanie pruskie i zaczęła podupadać.
Władysławowo przez wieki należało do parafii w Swarzewie. Powrót nadmorskich ziem do Polski przyczynił się do szybkiego rozwoju gospodarczego. W 1930 r. został położony kamień węgielny pod pierwszą kaplicę na gruntach państwowej domeny Poczernino. Dzięki pomocy Towarzystwa Przyjaciół Władysławowa oraz ks. Kazimierza Marklejna w 3 lata wzniesiono jednonawowy kościół pw. św. Wojciecha w stylu neogotyckim. Po II wojnie światowej przekazano go księżom z Towarzystwa Chrystusowego. 1 stycznia 1948 r. rektorat przekształcono w parafię. W jej skład weszły miejscowości: Chłapowo, Hallerowo, Wielka Wieś, Wielka Wieś-Hel, Kolonia Rybacka i Dolina Lipowa oraz Poczernino i Cetniewo.
Wraz z szybkim rozwojem miasta wierni zabiegali o rozbudowę istniejącej świątyni. Inwestycja rozpoczęła się w 1957 r. Część dobudowywana została stworzona według nowatorskiego projektu gdańskich architektów Szczepana Bauma i Andrzeja Kuleszy w stylu konstruktywistycznym, w nawiązaniu do symboliki chrześcijańskiej i marynistycznej. Stary budynek został wykorzystany jako prezbiterium. 17 września 1961 r. bp Kazimierz Kowalski, ordynariusz chełmiński, konsekrował kościół.
W latach 90. obok świątyni stanęła wieża – dzwonnica o wysokości 37,5 m. Znajduje się na niej taras widokowy, z którego rozpościera się panorama miejscowości i Bałtyku. Parafia władysławowska licząca 10 tys. wiernych jest specyficzna, bo w różnych miesiącach roku inaczej kształtuje się jej liczebność. – Wspólnotę tworzą zasadniczo dwie społeczności ludzi zamieszkujących jej teren. Pierwsza grupa to starzy mieszkańcy tych terenów – Kaszubi, którzy w większości zajmowali się rybołówstwem i rolnictwem. Drugą część stanowią ludzie z różnych części Polski, podejmujący tu niegdyś pracę w dużych zakładach połowu i przetwarzania ryb, wojskowości i turystyce. Latem przybywają tu tysiące osób z całego kraju. Stąd też w wakacje do parafian dołącza grupa kilkunastu tysięcy letników – mówi ks. Marek Jarząbek TCh, proboszcz parafii.
Zdaniem kapłana, czas wakacji jest też największym zagrożeniem duchowym, zwłaszcza dla młodego pokolenia. To właśnie w tym czasie młodzież ma łatwy dostęp do alkoholu, narkotyków i innych używek. Lato jest także czasem werbunku do sekt. – W trosce o społeczność wiernych powstały m.in. świetlica dziennego pobytu dla dzieci, ośrodek pobytu dla osób starszych i samotnych, tzw. pracownia o. Pio, działa Szkoła Nowej Ewangelizacji, która organizuje kursy i seminaria. Dla turystów udało się, dzięki zaangażowaniu parafian, stworzyć chrześcijańskie kino oraz zorganizować koncerty uwielbienia prowadzone przez naszą wspólnotę Jemu Chwała – dodaje ks. Jarząbek.
Księża prowadzą w parafii różne dzieła duszpasterskie. Działa tu ponad 20 wspólnot dla różnych grup wiekowych. Narodziło się wiele inicjatyw związanych z kulturą, a także zdrowym trybem życia. – Wakacyjny festiwal muzyki organowej co roku daje możliwość obcowania z muzyką na światowym poziomie tysiącom melomanów. Darmowe koncerty odbywają się w kościele w każdy wakacyjny czwartkowy wieczór o godz. 20. W parafii działa klub sportowy dla młodzieży. W czasie wielkanocnym mają miejsce Bieg do Grobu, Marsz dla Jezusa, potem pielgrzymki do Wejherowa i Swarzewa, a także Bieg Papieski – wylicza kapłan.
Najnowszą inicjatywą jest propozycja dla turystów – „Chrześcijańskie kino na fali”, które działa w sali parafii. Filmy wyświetlane są codziennie o godz. 20 za darmo.
Zapraszamy
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP,
ul. Żeromskiego 32,
84-120 Władysławowo;
www.parafiawladyslawowo.pl.
Porządek Mszy św.:
pon.–sob.: 6.30, 7.00, 18.00;
niedz.: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 18.00, 19.30, 21.00.
Odpust: 15 sierpnia.