W jubileuszowym roku patrona setki tysięcy rowerzystów i wędrowców z całego świata za cel swojej podróży obiorą Santiago de Compostela. Pomorska Droga św. Jakuba od niemal dekady jest fragmentem drogi prowadzącej do grobu apostoła w Hiszpanii, a jej popularność wciąż wzrasta.
Kult św. Jakuba Starszego Apostoła na ziemiach polskich był bardzo żywy od samego początku chrześcijaństwa. Największy udział w jego rozwoju od XI w. mieli benedyktyni, zaś od XIII w. - dominikanie.
Odkrycia archeologiczne muszli św. Jakuba w różnych częściach Polski oraz hiszpańskie źródła archiwalne potwierdzają obecność wielu pielgrzymów z Polski w Santiago de Compostela w dawnych wiekach. Również z Pomorza i przez Pomorze wyruszano do hiszpańskiego grobu. Z gdańskiego portu pielgrzymi w XIV i XV w. wyprawiali się drogą morską do Composteli.
Z kultem apostoła związana jest również fundacja gdańskiego kościoła pod jego wezwaniem, znajdującego się w centrum miasta, który powstał z pieniędzy marynarzy i szyprów. Znajdował się tu także szpital dla ludzi morza i najpewniej pątników zmierzających do Hiszpanii, gdyż podobne miejsca można znaleźć na innych europejskich szlakach do Santiago de Compostela. Również drugi kościół poświęcony świętemu, w Oliwie, jest związany z pielgrzymowaniem do apostolskiego grobu, ponieważ znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru cystersów. Podobnie rzecz ma się ze znajdującym się również na pomorskim szlaku do Composteli kościele Wniebowzięcia NMP i dawnym klasztorze norbertanek w Żukowie.
Współczesna Pomorska Droga św. Jakuba jest młodym szlakiem, bo pielgrzymom została oddana do użytku po rewitalizacji niespełna 10 lat temu. - Pomysł narodził się w Lęborku, gdzie powstała Lęborska Droga św. Jakuba, licząca ok. 120 km - od sanktuarium maryjnego w Sianowie do Świętej Góry Rowokół. Następnie zebrała się grupa osób ze środowisk samorządowego, kościelnego i branży turystycznej, żeby doprowadzić do reaktywacji całej historycznej trasy pomorskiej drogi - mówi Marta Chełkowska z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Urząd Marszałkowski od lat wspiera finansowo projekt i ideę Dróg Jakubowych. W 2020 r. wykonano nowe tablice informacyjne wraz z aktualizacją starych treści. - Powstały też koncepcje rozwoju i oznakowania Drogi Pelplińskiej i Człuchowskiej. Przygotowaliśmy okolicznościowy Paszport Pielgrzyma z okazji Jubileuszowego Roku Jakubowego 2021 - wylicza M. Chełkowska.
Więcej w numerze 28. "Gościa Gdańskiego" na 11 lipca.