Wspólnota w Chałupach na Półwyspie Helskim jest jedną z najmniejszych parafii w regionie. Erygowano ją w czerwcu 1997 r., a 26 lipca, niemal ćwierć wieku temu, odbył się pierwszy w jej historii odpust.
Chałupy to niewielka miejscowość na tzw. Helskiej Kosie, która krajową sławę zawdzięcza przebojowi „Chałupy welcome to” w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1635 r., a jej powstanie związane jest z budową morskiego fortu Władysławowo przez króla Władysława IV. Chałupy należały kolejno do rodu Wejherów, Radziwiłłów, Sobieskich i Przebendowskich. Pod zaborem pruskim właścicielem wsi był von Below, później odsprzedał ją właścicielowi Rekowa za 500 talarów. Ponieważ wieś była biedna, a koszty jej utrzymania wyższe od zysków, sprzedawano ją za coraz niższe ceny. Ostatni właściciel – berlińczyk, który kupił wieś za 1350 marek – porzucił ją i wyjechał. Dlatego do dziś każdy rybak w Chałupach uważa się za właściciela gruntu, na którym stoją jego dom i obejście.
Obecna nazwa wsi pojawiła się po raz pierwszy w 1920 roku. Wywodzi się od starych, drewnianych chat rybackich, z których Chałupy niegdyś słynęły. Aż do końca XX w. katolicy ze wsi nie mieli własnej świątyni. Na liturgie musieli przez wieki udawać się do Swarzewa (co czynili łodziami). Do 1997 r. Chałupy były częścią parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w pobliskiej Kuźnicy. – W 1990 r., po wielu latach starań tamtejszego proboszcza ks. Gerarda Markowskiego, uzyskano zgodę na wybudowanie w Chałupach kościoła filialnego. 22 grudnia 1991 r. bp Marian Przykucki, ordynariusz chełmiński, wmurował kamień węgielny pod nową świątynię. W 1994 r. kościół, choć w surowym stanie, był już gotowy. W 1997 r. erygowano parafię pw. św. Anny, a pierwszym proboszczem został ks. Marian Świątek – mówi ks. Adam Pleskot, proboszcz parafii w Chałupach.
Świątynia zwraca uwagę szczególną formą architektoniczną, nawiązującą do biblijnego Namiotu Spotkania i typowej dla półwyspu kaszubskiej, rybackiej checzy. Wystrój wewnętrzny również nawiązuje do tradycji rybackich i kaszubskich korzeni. Od prawie 25 lat jest miejscem modlitwy dla 350 parafian, choć w sezonie letnim w liturgiach uczestniczą turyści, a liczba wiernych wzrasta wtedy nawet 5-krotnie. W parafii działają wspólnoty. – Jest Żywy Różaniec z czterema różami, jest Liturgiczna Służba Ołtarza, są szafarze, grupa modlitewna o. Pio oraz Bractwo Ratowania Dusz od Potępienia Wiecznego. Wierni organizują zbiórki, m.in. na potrzeby hospicjum dziecięcego w Gdyni oraz podopiecznych sióstr misjonarek Chrystusa z parafii we Władysławowie – dodaje proboszcz. Co tydzień parafianie gromadzą się w kościele na piątkowych adoracjach Najświętszego Sakramentu. Od maja do października każdego 13. dnia miesiąca organizują procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Uczestniczą też co roku w pielgrzymkach do nieodległego sanktuarium w Swarzewie. – W lipcu odbywa się w parafii festyn rybacki pod nazwą „Kaszëbszczie bôtë pod żôglamë” (Kaszubskie łodzie pod żaglami). Są to regaty starych łodzi rybackich, tzw. pomeranek, łodzi wiosłowych, żaglowych oraz pychowych. Dla uczestników zmagań na wodzie odprawiana jest Msza św. Regaty są połączone z prezentacją rzemiosła rybackiego i zwyczajów kaszubskich – mówi ks. Pleskot.
Od kilku lat w parafii prowadzone są prace. – Etapami remontujemy dach naszej świątyni. Taki system pozwala uniknąć kredytów. W przyszłości planowany jest remont zakrystii i dzwonnicy – wspomina proboszcz. W ostatnich latach Chałupy stały się centrum windsurfingowym i kitesurfingowym Polski. Są tu szkoły windsurfingowe i wspaniałe warunki do uprawiania tego sportu. W okolicach Chałup jest płytka woda, na ok. 1,5 m, kilometr w głąb zatoki. Dodatkowym atutem są silne wiatry, zwłaszcza wiosną i jesienią. To sprawia, że w parafii goszczą nie tylko turyści w porze letniej, ale miłośnicy sportów wodnych przybywają tu poza sezonem. – Od lat 80. XX w. przybywają do Chałup osoby znane z mediów – aktorzy, muzycy, literaci. W tym roku gości u nas od kilku dni Jan Budziaszek, członek zespołu Skaldowie, który wieczorami odmawia z turystami i parafianami modlitwę różańcową, a także daje świadectwo wiary. Okres wakacji w naszej miejscowości i parafii jest zawsze wyjątkowo pracowity i pełen różnych propozycji, by spędzać czas z Panem Bogiem i być blisko Niego – dodaje proboszcz.
Zapraszamy
Parafia pw. św. Anny
ul. Kaperska 30, Chałupy,
84-120 Władysławowo;
www.anna-chalupy.pl.
Porządek Mszy św.
pon.–sob.: 7.30,19.30;
niedz.: 7.30, 9.00, 11.00, 20.00.
Odpust: 26 lipca.