Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Na szlaku apostoła

– Chrześcijanie to ludzie w drodze, która prowadzi ich do Boga i świętości – mówił bp Zbigniew Zieliński.

Główne obchody Roku Compostelańskiego w archidiecezji gdańskiej celebrował bp Zieliński. Uroczysta Msza św. odpustowa odbyła się we wspomnienie św. Jakuba Apostoła. Zgromadziła osoby, którym bliskie są duchowość apostoła oraz idea wędrowania Drogami św. Jakuba. W homilii biskup podkreślił, że odpust jest wyjątkowy, tym bardziej że przeżywany w Roku Jubileuszowym. – Stajemy do wspólnej modlitwy, by pochylić się nad obecnością Boga w naszej codzienności. Daje On o sobie znać, choćby przez życie świętych. Dzisiaj to odkrywamy, skupiając się na postaci św. Jakuba. Jest to dla nas przypomnienie, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości – mówił bp Zieliński.

Zauważył, że przywołując św. Jakuba, przywołujemy również związany z nim ruch pielgrzymkowy. – Pielgrzymki wpisały się w niezwykle bogatą duchowość osób wierzących. Za ich sprawą uświadamiamy sobie, że chrześcijanin to człowiek w drodze. To ktoś, kto nie stoi w miejscu, ale podąża konkretną drogą, w wyznaczonym celu. Tym celem jest życie wieczne i Bóg. Ale by tę drogę dobrze przebyć, należy być mocnym nie tylko fizycznie, ale także duchowo. Tę siłę duchową w naszej drodze dają nam Eucharystia oraz Pismo Święte – wyjaśnił kaznodzieja.

Przypomniał, że do odnowienia szlaków Drogi św. Jakuba w Europie przyczynił się św. Jan Paweł II. – 9 listopada 1982 r. pielgrzymował do grobu apostoła. Tam wypowiedział słowa nazwane Aktem Europejskim, których treść nie tylko stała się zaproszeniem, ale i faktycznie ożywiła tradycję pielgrzymowania. Była inspiracją do ponownego odkrywania Dróg św. Jakuba – podkreślił biskup.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama