Co zrobić ze starą kotłownią przy gotyckiej świątyni? Przerobić ją na multimedialną przestrzeń do prezentacji dziejów budowli. Taki pomysł zrealizował ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz „Korony Gdańska”.
Kiedyś płonęły tam piece i piętrzyły się hałdy węgla, a dziś jest to estetyczna i nowoczesna sala. Na ścianach wiszą fotografie bazyliki Mariackiej w różnych ujęciach. W piwnicznych zakamarkach nie stoją szufle i narzędzia palaczy, ale wiszą multimedialne ekrany. A kiedy w klimatyzowanym, piwnicznym pomieszczeniu gasną światła, publiczność siedząca wygodnie w pluszowych fotelach rusza w filmową podróż przez dzieje największego gdańskiego kościoła. Pomysł na przygotowanie sali kinowej w podziemiach świątyni zrodził się w głowie ks. Bradtkego w czasie wielkiego remontu bazyliki.
– Trwał on kilka lat, wykonaliśmy najważniejsze prace – dachy, okna, konserwacje zabytków ruchomych. Zakres prac przewidywał też wyremontowanie dawnej kotłowni. Pomieszczenie idealnie nadawało się do tego, by zorganizować tam salę do prezentacji. W wielu katedrach w Europie znajdują się podobne miejsca, gdzie turysta jest niejako wprowadzany wystawą, filmem do zwiedzania świątyni. Taką przestrzeń uzyskaliśmy teraz tutaj – tłumaczy proboszcz. W podziemiach, w sali kinowej przystosowanej również dla osób niepełnosprawnych, można obejrzeć filmową opowieść o dziejach „Korony Gdańska”. Animowana produkcja została wykonana przez Rafała Wojczala z Qunabu Multimedia.
– W filmie znalazła się cała historia świątyni, od pierwszych informacji o jej istnieniu aż do czasów współczesnych. Przyjęliśmy formułę opowiadania w technice animacji, ponieważ jest ona uniwersalna i trafia do każdego odbiorcy, w tym dzieci. Opowiadanie o historii bazyliki Mariackiej nie było łatwe, bo obraz trzeba pogodzić z prawdą historyczną. Ta często dotyczy i zjawisk ogólnych, jak wydarzenia o szerokim zasięgu, i konkretnych detali w budowli. Praca była więc rezultatem konsultacji wizji artystycznej z twardymi faktami podawanymi przez zespół historyków, którzy z nami współpracowali – mówi producent. Efektem pracy jest film, który w 20 minut streszcza 8 wieków historii. Wartka akcja i dobra narracja jasno prezentują najważniejsze momenty z dziejów świątyni. Są więc fragmenty poświęcone etapom budowy, są legendy i ciekawostki (o twórcy zegara astronomicznego) i plastyczne przedstawienie wojennej pożogi z 1945 roku. W czasie projekcji film z zaciekawieniem oglądają dzieci i młodzież, a to z reguły najsurowsi krytycy. Remont kotłowni, jak mówi ks. Bradtke, stanowi wartość dodaną do realizowanego unijnego projektu.
– Zyskaliśmy nowe możliwości prezentowania historii i zabytków bazyliki. Zaczynamy od wyświetlania filmu, ale mamy też przygotowane kolejne propozycje dla zwiedzających. Będą to prezentacje multimedialne dotyczące różnych zagadnień związanych z naszym kościołem, które będą wyświetlane na ekranach, w bocznych pomieszczeniach w kotłowni – dodaje kapłan. Wejście do pomieszczenia dawnej kotłowni znajduje się od strony ul. Świętego Ducha. Pilotażowe projekcje są darmowe i odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 10, 11 i 12.30. Jednorazowo w sali może oglądać film 35 osób. Istnieje możliwość rezerwacji grupowych pod adresem mailowym: sekretariat@bazylikamariacka.gdansk.pl.