Nowy numer 21/2023 Archiwum

Gdańscy dominikanie zapraszają na odpust

W bazylice św. Mikołaja w niedzielę 8 sierpnia odbędą się uroczystości patronalne św. Dominika, założyciela zakonu dominikanów. Mszy św. będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

Odpust u gdańskich dominikanów będzie miał wyjątkowy charakter. - W tym roku obchodzimy wiele jubileuszy. Obecnie mija 800. rocznica narodzin św. Dominika dla nieba. To także rok, gdy świętujemy 800 lat naszej obecności w Polsce. I rok od momentu ponownego otwarcia naszej bazyliki dla wiernych i zwiedzających, po zakończonych pracach ratunkowych - mówi o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku.

Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w bazylice w niedzielę o godz. 11.30. Liturgii w dominikańskiej świątyni na Głównym Mieście będzie przewodniczył abp Wojda.

Tradycja odpustu sięga 1260 roku, kiedy papież Aleksander IV przyznał kilku dominikańskim klasztorom przywilej odpustowy związany z dniem założyciela i patrona zakonu. Obok Paryża, Tuluzy i Awinionu w wyróżnionej grupie znalazł się także klasztor gdański. Odpust oznaczał darowanie kary, a więc wiązał się z wielką radością. Celebrowanie miłosierdzia Boga związane było z organizacją różnego rodzaju zabaw. Ludowy festyn z czasem przekształcił się w imprezę handlowo-kulturalną o dużym znaczeniu dla miasta - dzisiaj znamy ją jako Jarmark św. Dominika.

Z okazji jubileuszu przybycia do Polski gdańscy dominikanie zapraszają na wystawę w Ratuszu Głównego Miasta pn. "Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu dominikanów w Polsce". Prezentowanych jest na niej ponad 200 eksponatów, w tym te, które po raz pierwszy opuściły zakonny skarbiec. Wystawa będzie prezentowana do 15 listopada w Galerii Palowej i Sali Morskiej w Ratuszu Głównego Miasta, oddziale Muzeum Gdańska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast