Nowy numer 17/2024 Archiwum

Spotkanie z twórczością Mariana Mokwy w Gdańsku

Przedwojenny obraz, uznawany dotąd za zaginiony, wspaniałe wizerunki statków i pejzaże ukazujące piękno polskiego Bałtyku - w Narodowym Muzeum Morskim do 15 września prezentowana jest twórczość najwybitniejszego polskiego marynisty.

Przygotowaną na czas wakacji wystawę czasową pt. "Marian Mokwa. Kolekcja zgromadzona w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku" można oglądać w muzealnych Spichlerzach na Ołowiance. W salach wyeksponowano aż 36 obrazów, które zgromadzono w czasie 60 lat działalności placówki. Dla zwiedzających muzealnicy przygotowali nie lada sensacje. - Po raz pierwszy od ponad 80 lat pokazano publiczności monumentalną "Bitwę pod Oliwą w 1627 roku" z cyklu "Apoteoza Polski Morskiej", znanego też pod tytułem "Polska na morzu wczoraj i dziś". Obraz ten - odrestaurowany przez prof. Dariusza Markowskiego, cenionego konserwatora UMK w Toruniu - do niedawna uważany był za zniszczony przez Niemców w 1939 r., podczas plądrowania Galerii Morskiej w Gdyni. Z tego samego cyklu pochodzi również darowany do muzeum przez Polskie Linie Oceaniczne obraz "MS Piłsudski", który po wojnie został przemalowany tak, by przedstawiał statek MS "Batory". Kiedy po kilkunastu latach obraz przekazano do konserwacji, odzyskał pierwotny wygląd i pod koniec lat 80. trafił na naszą pierwszą ekspozycję stałą w budynkach Spichlerzy na Ołowiance - informuje Monika Jankiewicz-Brzostowska z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W ramach retrospektywy twórcy można obejrzeć także wyjątkowe obrazy i akwarele przedstawiające polskie wybrzeże Bałtyku w charakterystycznym ujęciu warsztatowym artysty.

Marian Mokwa urodził się 9 kwietnia 1889 r. w Malarach. Pierwsze lekcje rysunku pobierał w gimnazjum w Starogardzie Gdańskim. Tam też odbyła się w 1905 r. pierwsza wystawa prac przyszłego marynisty. Po sukcesie prezentacji M. Mokwa podjął studia artystyczne w Norymberdze, Monachium i Berlinie. W odrodzonej Polsce artysta zyskał sławę jako malarz marynista. Zaangażował się w promowanie idei Polski morskiej. Po wojnie malarz nie odzyskał już praw do gmachu, w którym mieściła się jego Galeria Morska. Poszukując zleceń, artysta podjął współpracę z przedsiębiorstwami związanymi z gospodarką morską, takimi jak Polskie Linie Oceaniczne czy rybacki Dalmor w Gdyni, Centromor w Gdańsku. Wiele obrazów malował też na zamówienie dowództwa Marynarki Wojennej i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Przez całe życie pozostał wierny wybranej tematyce i manierze malarskiej. Artysta zmarł w Sopocie 15 czerwca 1987 roku.

Wystawę można oglądać w Spichlerzach na Ołowiance, ul. Ołowianka 9-13. Godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek-niedziela: 11-18, środa: 13-18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama