Ofiary II wojny światowej zostaną uczczone w Gdańsku podczas uroczystości w historycznych miejscach miasta. Specjalne, całodniowe wydarzenia, przygotowało także Muzeum II Wojny Światowej.
Główne uroczystości z udziałem władz państwowych, samorządowych i przedstawicieli instytucji rozpoczną się 1 września o godz. 4.45 na Westerplatte. Miejskie uroczystości tego dnia zainauguruje o godz. 9 złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą hm. Jana Ożdżyńskiego na budynku Dyrekcji Kolei przy ul. Dyrekcyjnej 2-4.
Następnie, o godz. 10, zostaną złożone wieńce pod przedwojenną Viktoriaschule (ul. Kładki 24), przy tablicy upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach wojny. To tu od 1 do 15 września 1939 r. Niemcy aresztowali i przesłuchiwali prawie 3 tys. członków Polonii gdańskiej. Część z nich trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.
O godz. 12 na pl. Obrońców Poczty Polskiej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową. Przy budynku poczty będzie można zobaczyć także wystawę plenerową poświęconą obrońcom "Droga bohaterów".
Muzeum II Wojny Światowej przygotowało na 1 września szereg wydarzeń. Tego dnia placówka będzie otwarta dla zwiedzających od godz. 6 do 18. Wstęp na wystawę główną oraz ekspozycje czasowe w cenie 1 zł. O godz. 9 rozpocznie się wernisaż wystawy czasowej "Kiedy się wypełniły dni...". Ekspozycja ukazuje sylwetki 9 obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, poległych w bitwie. Żołnierze ci zostali odnalezieni i zidentyfikowani w 2019 r., w wyniku badań archeologicznych przeprowadzonych na Westerplatte przez muzeum.
O godz. 15 w kinie muzeum rozpocznie się pokaz filmu "Wolne miasto" w reżyserii Stanisława Różewicza (1958). Bezpłatne wejściówki będzie można pobrać w kasach muzeum w dniu seansu. Natomiast o godz. 15.30 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego będzie miał miejsce wykład naukowy dr. hab. Grzegorza Berendta pt. "Agresja III Rzeszy na Polskę przed trybunałem w Norymberdze". Następnie, o godz. 16.30 - wspólna prezentacja p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz dr. Karola Nawrockiego, prezesa IPN, pt. "Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Stan zaawansowania prac".
Zwieńczeniem wydarzeń będzie widowisko muzyczne "7 x Westerplatte" na placu przed muzeum. Przedstawiona w 7 odsłonach opowieść o Westerplatte, przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań wizualno-scenograficznych, będzie prezentować nie tylko wojenną historię półwyspu, ale przede wszystkim postawę grupy ponad 200 żołnierzy bohatersko broniących Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W szerszym ujęciu widowisko ukazywać będzie trudną historię, pełne grozy i tragizmu zaangażowanie Polaków oraz polskie doświadczenia podczas II wojny światowej.