Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zidentyfikowano kolejnego obrońcę Westerplatte

St. leg. Ignacy Zatorski wśród zidentyfikowanych obrońców polskiej placówki we wrześniu 1939 roku. Odnalezione po ponad 80 latach przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku szczątki spoczną na nowym cmentarzu wojskowym Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Podczas porannych uroczystości na Westerplatte marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z dr. hab. Grzegorzem Berendtem, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, oraz dr. Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, wręczyli rodzinie poległego westerplatczyka notę identyfikacyjną.

Jesienią 2019 r. zespół archeologów z MIIWŚ odnalazł szczątki 9 poległych obrońców Westerplatte. Po ponad 80 latach, dzięki współpracy gdańskiej placówki, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, udało się ustalić tożsamość kolejnego już, 6. poległego żołnierza z Westerplatte. Noty identyfikacyjne 5 polskich żołnierzy z września 1939 r. zostały wręczone w trakcie ubiegłorocznych obchodów na Westerplatte.

Szczątki starszego legionisty I. Zatorskiego odnaleziono w 2019 r. podczas V etapu prac. W trakcie badań archeologicznych i antropologicznych stwierdzono, że poległy został wrzucony do jamy grobowej w mundurze. Posiadał też część wyposażenia wojskowego: pas skórzany z ładownicami polskiej produkcji, pojemnik z maską przeciwgazową, na lewej nodze wciąż miał but wojskowy ze skórzaną cholewką. Znaleziono też skupisko polskich monet z okresu II RP, które pierwotnie znajdowały się w kieszeni spodni. Ciało poległego żołnierza wrzucono do prowizorycznej mogiły, nie podejmując starań, by ułożyć je w dole. Szkielet nosił ślady licznych urazów spowodowanych eksplozją.

W 2019 r. muzealni archeolodzy poddali szczegółowej analizie zbiór archiwalnych zdjęć przedstawiających rozbitą podczas bombardowania Westerplatte Wartownię nr 5. Na kilku zdjęciach, wykonanych przez niemieckich żołnierzy po zakończeniu walk, naukowcy dostrzegli zwłoki poległego w wartowni polskiego żołnierza. Zidentyfikowanym na fotografii obrońcą był st. leg. Zatorski. To najpewniej jeden z dwóch polskich żołnierzy poległych w tym miejscu, których zwłoki odnaleziono 10 września 1939 r. w ruinach budowli i wrzucono do jamy w ziemi w okolicy pobliskiej willi oficerskiej.

Szczątki st. leg. Zatorskiego wraz z pozostałymi poległymi obrońcami Westerplatte z września 1939 r. oraz dowódcą Wojskowej Składnicy Tranzytowej zostaną pochowane uroczyście na nowym cmentarzu wojskowym Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, realizowanym w ramach I etapu inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Film MIIWŚ o st. leg. Ignacym Zatorskim
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Ignacy Zatorski urodził się  25 lipca 1915 r. we wsi Baranów (woj. świętokrzyskie). Służbę wojskową odbywał w 4 Pułku Piechoty legionów w Kielcach. Przybył na Westerplatte 30 marca 1939 r. w stopniu starszego legionisty jako celowniczy ckm. Od 17 sierpnia 1939 r. został przypisany do 1 drużyny I plutonu, mającego obsadzać wschodnie placówki systemu obronnego Wojskowej Składnicy Tranzytowej. 31 sierpnia 1939 r., rozkazem dowódcy Oddziału Wartowniczego kpt. Franciszka Dąbrowskiego, przypisany został do obsady Wartowni nr 5. Brał udział w odpieraniu pierwszego niemieckiego szturmu na teren składnicy w ramach obsady placówki "Wał", dowodzonej przez kpr. Edmunda Szamlewskiego. Następnie walczył w rejonie Wartowni nr 5. Po południu 2 września 1939 r. żołnierz znajdował się w Wartowni nr 5, w której zginął w trakcie nalotu samolotów Luftwaffe. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Orderu Virtuti Militari w 1945 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama