Przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odbyły się uroczystości w ramach 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Mszy św. w intencji bohaterów kampanii wrześniowej przewodniczył abp Tadeusz Wojda. W homilii metropolita gdański podkreślił, że wiara i miłość to dwa zasadnicze elementy fundamentu życia człowieka w wymiarze osobowym i społecznym. – Brak tych wartości powoduje, że drugi człowiek przestaje dla mnie stanowić wartość dodatnią. Ta prawda rzuca światło na uroczystość, którą dzisiaj celebrujemy. A jest nią 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Ta wojna najlepiej pokazała, co dzieje się z człowiekiem, gdy wyruguje ze swojego serca wiarę i miłość – mówił arcybiskup.
Hierarcha zaznaczył, że jeśli zabraknie wiary i miłości, w ich miejsce wkradają się egoizm, pożądanie, pragnienie dominacji, przemoc, a nawet nienawiść. – Czyż odbiciem tej prawdy nie jest II wojna światowa, w którą wpisuje się tragiczna historia napaści niemieckiej na Pocztę Polską oraz heroiczna jej obrona przez pracowników? Najeźdźcom zostało wybaczone, bo wiara, czas i stosunki dobrosąsiedzkie każą wybaczać. Ale wybaczyć nie znaczy zapomnieć. Wybaczyć znaczy żyć w prawdzie i pamiętać ku przestrodze, aby nigdy więcej to się nie powtórzyło – podkreślił metropolita gdański. Dodał również, że dzisiaj można pytać i zastanawiać się, czy ta ofiara miała sens, czy nie lepiej było się poddać i zachować życie. – Oni walczyli, bo wierzyli, bo kochali Polskę jako największą wartość, jako swój dom, za który warto oddać życie. Od nich uczymy się miłości do naszej ojczyzny. Oni pozostają dla nas, potomnych, symbolem patriotyzmu, polskości, poświęcenia, odwagi i waleczności – zakończył metropolita gdański.
Po Mszy św. odbyła się modlitwa międzywyznaniowa. Następnie pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej złożono kwiaty.