Diecezjalny etap Synodu - zapowiedź

9-10 października w Rzymie papież Franciszek zainauguruje XVI Zwyczajne Ogólne Zgromadzenie Synodu Biskupów "Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja". Otwarcie pierwszej fazy w archidiecezji gdańskiej nastąpi 23 października.

Papież Franciszek zmienił dotychczasową formułę Synodu Biskupów. Nie będzie on już jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem podzielonym na trzy etapy: diecezjalny, kontynentalny i powszechny w Rzymie. Jego celem jest konsultacja całego Ludu Bożego.

Otwarcie pierwszej fazy Synodu w archidiecezji gdańskiej nastąpi w sobotę 23 października Mszą św. sprawowaną w archikatedrze oliwskiej. Pierwszy etap poświęcony będzie wsłuchiwaniu się w głos lokalnego Kościoła, reprezentowanego przez rozmaite ruchy religijne, wspólnoty świeckie i zakonne, a także duchowieństwo. Etap diecezjalny zakończy się "spotkaniem przedsynodalnym", a wyniki konsultacji zostaną z każdej diecezji przekazane do Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zaś wspólnie prześlą do sekretariatu Synodu syntezę otrzymanych dokumentów.

"Wszystkich wiernych zachęcamy już dzisiaj do zainteresowania się czekającym nas Synodem, przygotowaniem się do uczestnictwa w grupach tematycznych i w rożnych konsultacjach. W najbliższych miesiącach do parafii zostaną przekazane materiały dotyczące tematyki poruszanych zagadnień. Prosimy też o modlitwę w intencji Synodu" - czytamy w Informatorze, opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji gdańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..