W sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie odbyło się modlitewne spotkanie kapłanów archidiecezji gdańskiej. Słowo Boże do duchownych wygłosił metropolita gdański.
W wieczornej modlitwie kapłanów udział wzięli pasterze Kościoła gdańskiego - abp Tadeusz Wojda, bp Wiesław Szlachetka oraz bp Zbigniew Zieliński.
Spotkanie rozpoczęło się nieszporami. Następnie konferencję wygłosił metropolita gdański. - Te spotkania są nam bardzo potrzebne, aby nasze kapłańskie życie nie stało się "budowaniem na piasku". A że jest to realne ryzyko, chyba wszyscy doskonale wiemy, zwłaszcza wówczas, kiedy ulegamy pokusie, by realizować własną wizję kapłaństwa, a nie wizję według planów Bożych - mówił abp Wojda.
- Te spotkania są nam potrzebne do tego, byśmy nieustannie podejmowali refleksję nad naszym kapłańskim życiem, ponieważ to życie nie może być takie, jak my je sobie wyobrażamy, ale takie, jakim je zaplanował sam Jezus Chrystus. Bo nasze kapłaństwo nie pochodzi od człowieka, ale jest wyjątkowym darem Bożym. I tak je trzeba zawsze postrzegać i tak je trzeba zawsze rozumieć. Jest darem - skarbem, który został nam przekazany, ale w naczyniu glinianym. A to naczynie jest bardzo kruche i łatwo może ulec zniszczeniu. To do nas należy, aby się o nie zatroszczyć. W przeciwnym razie ryzykujemy, że utracimy naczynie i ten wielki skarb - zauważył metropolita.
Hierarcha podkreślił, że kapłani są wezwani przez Chrystusa, aby być ludźmi wiary. - Jesteśmy wezwani, by być osobami-amforami, aby dawać pić innym. Niekiedy amfora przekształca się w ciężki krzyż, ale właśnie na krzyżu Pan oddał się nam jako źródło wody żywej. Bądźmy więc zawsze dla ludzi znakiem nadziei, nowości życia w Jezusie Chrystusie. Bądźmy więc zawsze dla ludzi tą amforą pełną miłości, z której każdy może zaczerpnąć, ile tylko potrzebuje. Albo - jak mówił już niedługo błogosławiony kard. Wyszyński - bądźmy tym bochnem chleba, z którego każdy może odłamać tyle, ile potrzebuje, aby się nim nasycić i pójść za Jezusem - zakończył arcybiskup.
W dalszej części spotkania był czas na adorację Najświętszego Sakramentu oraz okazja do skorzystania ze spowiedzi. Zwieńczeniem modlitwy był odmówiony akt zawierzenia Matce Bożej duchowieństwa archidiecezji gdańskiej.