Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Żywe echo Jezusa

– Ważne jest, aby katecheta nie mówił tylko tego, co gdzieś wyczytał, ale żeby jego przepowiadanie było poparte osobistym świadectwem głębokiej zażyłości z Bogiem. Wtedy katecheza staje się żywa i przyciąga innych ku Chrystusowi – mówił abp Tadeusz Wojda.

W sobotę 11 września odbyło się archidiecezjalne spotkanie katechetów. Rozpoczęło się w katedrze oliwskiej Mszą św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego. – Na początku roku szkolnego stawiamy sobie pytania, jak będzie on wyglądał. Czym jest katecheza w życiu samego katechety, jak i tych, którzy na nią chodzą? Te pytania rodzą się w perspektywie smutnych sytuacji, w których młodzież wypisuje się z lekcji religii. Dla katechety tego typu doświadczenie jest na pewno trudne, ponieważ jest świadomy swojej misji. Czy katecheza jest więc potrzebna? Czy jest sens katechizować, nawet gdyby korzystała z tego jedna osoba? Zawsze jest sens, dlatego że nauka Chrystusa, Jego znaki, cuda, Jego przyjście do nas zasługują na to, abyśmy tym żyli i abyśmy to przekazywali innym – podkreślił w homilii arcybiskup.

– Życzę wam, aby nie zrażać się trudnościami, małą liczbą uczniów, ale zawsze i wszędzie być żywym echem Chrystusa – powiedział do katechetów abp Wojda.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie w auli Jana Pawła II, w którym uczestniczyła m.in. Małgorzata Bielang, pomorska kurator oświaty. Wykład inauguracyjny pt. „Katecheta wobec współczesnych wyzwań” wygłosił ks. dr Bartłomiej Stark.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama