Historyczny konkurs dla młodych o chrzcie Polski

Chrzest księcia Mieszka I jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach państwa i narodu polskiego. Fundacja "Słowo" z Rumi właśnie ogłosiła II Ogólnopolski Konkurs na prezentację multimedialną poświęconą temu faktowi.

Po zeszłorocznych doświadczeniach fundacja postanowiła kontynuować rywalizację młodych w twórczym przedstawieniu wydarzenia z czasów początków dynastii Piastów. W 2020 r. do konkursu zgłosiło się bowiem 321 szkół, a prace nadesłało aż 970 uczniów. - Nagrodziliśmy 45 najlepszych prezentacji. Sądzę, że wejście w życie ustawy dotyczącej święta Chrztu Polski spowodowało zwiększone zainteresowanie tym tematem. Chcemy kontynuować to działanie w tym roku - mówi Jan Klawiter, prezes fundacji.

Powstała już strona internetowa: swietochrztu.pl. Można na niej znaleźć prezentacje nagrodzone w 1. edycji konkursu oraz wiele materiałów edukacyjnych, m.in. scenariusze szkolnych akademii, ciekawe artykuły historyków i archeologów o początkach państwa polskiego. Fundacja prowadzi też akcję "Wywieś flagę", związane z państwowym świętem 14 kwietnia.

W jaki sposób można wziąć udział w konkursie? Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych klas VII–VIII, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wychowanków placówek kulturalno-oświatowych od 14. do 19. roku życia. Należy przygotować pracę – prezentację multimedialną w programie Power Point bądź Impress i zapisaną w formacie video.Zgłoszenia konkursowe wraz z pracą należy przesłać przez formularz na stronie internetowej: chrzestpolski.pl do 31 października.

Konkurs realizowany jest we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Otrzymał patronat abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Episkopatu Polski. "Gość Niedzielny" jest patronem medialnym konkursu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..