W Gdańsku szykuje się dźwiękowa podróż w ramach sześciu koncertów festiwalu ORGANy PLUS+. Jak zapowiadają organizatorzy, będą to odwiedziny w różnych miejscach świata, z towarzyszeniem śpiewu polskich i zagranicznych gwiazd oraz gry gdańskich organów.
Tradycyjnie festiwal rozpocznie się we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku. 30 września o godz. 19, dzięki współpracy z Cornelią Pieper, konsulem generalnym RFN, wraz z młodymi muzykami zespołu Europäisches Hanse-Ensemble pod dyrekcją chórmistrza Manfreda Cordesa z Niemiec wystartuje pierwszy z koncertów. – Będzie to niezwykła podróż do XVII-wiecznych miast Hanzy. Posłuchamy muzyki, która uświetniała nad Bałtykiem uroczystości publiczne i święta kościelne. W ten sposób nasz festiwal dołącza małą cegiełkę do obchodów okrągłych jubileuszy, które są związane z Gdańskiem i najnowszą historią Polski. Przede wszystkim jest to 30. rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Lokalnie świętujemy również 45 lat partnerstwa miast hanzeatyckich Gdańska i Bremy oraz 30 lat działalności Towarzystwa „Polska – Niemcy” w Gdańsku, działających na rzecz pojednania pomiędzy naszymi narodami – tłumaczy Andrzej Szadejko, dyrektor festiwalu.
Dzień później, 1 października o godz. 19, po raz pierwszy festiwal zawita do rokokowych wnętrz pałacu Opatów w Oliwie. W Sali Muzycznej, tak samo jak w XVIII w., zabrzmi muzyka w stylu galant w wykonaniu francuskiego zespołu Les Chantres de Saint-Hilaire pod kierunkiem François-Xaviera Lacroux. Dzięki współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku melomani posłuchają frankofońskiej muzyki, która rozbrzmiewała nie tylko we francuskich pałacach, ale również w salonach Nowego Świata. – W programie znajdą się utwory pochodzące ze zbioru skompletowanego przez Kawalera de Chavoye, namiestnika Ludwika XV w Nowej Francji, czyli na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej, wielkiego miłośnika kantat – dodaje organizator imprezy.
W sobotę 2 października o godz. 19 w kościele św. Jana w Gdańsku, na zakończenie międzynarodowej konferencji organologicznej pn. „Święty Jan Od-Nowa – 260 lat organów bocznych Johanna Friedricha Rhodego”, publiczność wysłucha monograficznego koncertu z cyklu „Bach in Gdańsk” w wykonaniu Andrzeja Szadejki na organach i sopranistki Anny Fabrello. – Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty i techniki wykonawcze. Do tego niezmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Świętej Trójcy, rokokowego pałacu Opatów oraz neogotyckiego kościoła św. Jana Bosko, a także unikatowe wnętrze kościoła św. Jana. Wreszcie muzyka niesłyszana nigdzie indziej w Polsce. To wszystko sprawi, że staniemy się uczestnikami wydarzeń muzycznych sprzed wieków – zachęca dyrektor festiwalu.
Szczegółowy program na www.organyplus.com.