Połączenie koncertów klawesynowych, wzbogaconych o interdyscyplinarne wykłady przeplatające historię muzyki z historią Gdańska. To propozycja II Bałtyckiego Międzynarodowego Festiwalu Klawesynowego u gdańskich oblatów.
Gród nad Motławą był przez stulecia miejscem, gdzie rozwijała się muzyka komponowana na klawesyn. Ten niezwykły instrument rozbrzmiewał w salonach wyższych sfer, łącząc muzycznie sacrum i profanum.
Festiwal w gdańskim Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, który potrwa od 28 września do 9 października, chce ukazać historię różnych szkół klawesynowych, dodatkowo wzbogacony gdańskimi utworami lutniowymi i skrzypcowymi, wykonywanymi na klawesynie. W ramach wydarzenia będzie można wysłuchać prawykonań historycznych kompozycji z katalogów Archiwum Państwowego w Gdańsku i Gdańskiej Biblioteki PAN. Wyjątkowym koncertom klawesynowym będą towarzyszyć wykłady z historii muzyki oraz przegląd młodych talentów z trójmiejskich szkół muzycznych.
Po oficjalnych wydarzeniach festiwalowych odbędą się spotkania z prelegentami, artystami w Herbaciarni u Oblatów, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł spotkać się z wykonawcą osobiście i podzielić się nurtującymi go pytaniami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.
Program festiwalu na www.elzbietanska.pl.
"Gość Niedzielny" jest patronem medialnym II Bałtyckiego Międzynarodowego Festiwalu Klawesynowego.