W pierwszych trzech dekadach po wojnie w Gdańsku rozpoczęto budowę zaledwie 4 nowych świątyń. Jedną z nich był kościół na gdańskim Przymorzu.
Władze PRL dążyły do ograniczania budownictwa sakralnego w całym kraju, ale w momencie rozpoczęcia budowy nowego kościoła proces ten stawał się często fenomenalnym ruchem społecznym. Początki parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego na gdańskim Przymorzu sięgają 1958 roku. 12 czerwca ówczesny ordynariusz diecezji gdańskiej bp Edmund Nowicki erygował nową parafię, która została wydzielona z części parafii katedralnej. Równocześnie kuria, proboszcz ks. Roman Siudek i wierni rozpoczęli starania o budowę kościoła.
Zbierano podpisy pod petycjami do władz i urzędów. Początkowo wybudowana została murowana kaplica z mieszkaniami dla księży. Była to budowla tymczasowa, która nie była w stanie pomieścić wszystkich wiernych, gdyż szybko rozrastające się Przymorze z roku na rok miało coraz więcej mieszkańców. W latach 70. XX w. było ich ponad 50 tysięcy. Władze opornie podchodziły do pomysłu budowy pełnowymiarowego kościoła, bo miała to być sztandarowa dzielnica robotnicza, więc nie przewidywano tam miejsca na świątynię. Budowę obecnego kościoła udało się rozpocząć dopiero po 1970 roku. Zdecydowano się wcielić w życie projekt według zamysłu architekta Leopolda Taraszkiewicza, który został przygotowany kilka lat wcześniej.
Zakładał on powstanie świątyni dwukondygnacyjnej, na planie okręgu, na którą składały się kościoły tzw. dolny i górny. Zezwolenie na budowę przyszło w 1971 r., a już rok później rozpoczęto wykop pod fundamenty. Nad wszystkim czuwał ks. prał. Jan Majder. Potrafił on zjednać parafian, którzy czynnie włączali się w powstawanie nowej świątyni. Kościół dolny wraz z przylegającymi do niego salkami katechetycznymi, gdzie na nauki uczęszczało kilka tysięcy dzieci i młodzieży, został poświęcony już w 1972 roku. Tam też, w tym samym roku, odbyła się pierwsza Pasterka. Kilka lat później – 16 kwietnia 1976 r. – w Wielki Czwartek odbyło się poświęcenie górnego kościoła. Zarówno górny, jak i dolny kościół zostały poświęcone przez bp. Lecha Kaczmarka. Od 1971 r. z parafią związane są siostry serafitki – córki Matki Bożej Bolesnej.
Nowo powstającą świątynie odwiedzili w roku 1975 kard. Stefan Wyszyński, a w roku 1976 – kard. Karol Wojtyła. Wielkim staraniem ks. Majdera, oprócz budowy kościoła, było powstanie plebanii. Władze zgodziły się dopiero po złożeniu kolejnego, mocno okrojonego powierzchniowo – w stosunku do pierwotnego – projektu. Koncepcja budowy kościoła zakładała również wolnostojącą 83-metrową wieżę. Do jej budowy ówczesne władze podchodziły nie mniej sceptycznie niż do samej świątyni, tłumacząc, że może stanowić zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego, a chodziło bardziej o niechęć do górowania krzyża nad przymorską dzielnicą. Ostatecznie wieża została ukończona w 1979 roku. W jej wnętrzu zawisły dzwony Maryja, Piotr i Wojciech.
Kościół, który zyskał miano „okrąglaka”, a przez niektórych nazywany był również żartobliwie „gazownią”, stał się ośrodkiem nie tylko religijnym, ale także kulturalnym. Konsekracja świątyni miała miejsce 4 października 1992 roku. Uroczystości przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski. W górnym kościele nad tabernakulum góruje drewniana figura Chrystusa Uwielbionego. W bocznej kaplicy umieszczono figurę Matki Bożej Różańcowej autorstwa Janiny Karczewskiej. W świątyni znajdują się również m.in. tryptyk poświęcony Janowi Pawłowi II oraz organy. Uwagę przykuwają witraże o powierzchni 500 m kw., będące jednocześnie oryginalną drogą krzyżową. Zaprojektował je Kazimierz Kalkowski.
W ołtarzu dolnego kościoła umieszczona została kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Znajduje się tam również krypta z grobem budowniczego kościoła ks. Majdera, który zmarł w 1999 roku. Parafia NMP Królowej Różańca Świętego była zawsze miejscem działania wielu wspólnot i ruchów. Obecnie istnieją tutaj m.in.: Duszpasterstwo Młodzieży, Liturgiczna Służba Ołtarza, Żywy Różaniec, Caritas, Rodzina Radia Maryja, orkiestra parafialna, Domowy Kościół, Bractwo św. Pawła oraz Sybiracy. – Ludzie chcą się spotykać i działać. Pandemia spowodowała, że na moment to życie wspólnotowe zastygło, ale obecnie obserwujemy wzrost liczby wiernych na Mszach św. Życie religijne się odbudowuje, co bardzo cieszy – mówi ks. Andrzej Paździutko, obecny proboszcz.
Zapraszamy
Parafia NMP Królowej Różańca Świętego
pl. NMP 1
80-384 Gdańsk-Przymorze
www.nmp.pl.
Porządek Mszy św.: pon.–sob.: 6.30, 7.00, 7.30, 18.30; niedz.: górny kościół – 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 19.00; dolny kościół – 8.00, 9.30 (dla szkół podstawowych), 11.00 (dla młodzieży), 12.30 (dla przedszkolaków).
Odpust: wspomnienie NMP Różańcowej.